Φιλική τεσσάρα των Νέων στη Δανία

Σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στο στάδιο «Ανθή Καραγιάννη» της Καβάλας, στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για τους αγώνες της τελικής φάσης του EURO 2015, η Εθνική Νέων νίκησε 4-2 τη Δανία.

Η ελληνική ομάδα άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό με πέναλτι του Κουλούρη, στο 14΄ και στο 18΄ ο Ορφανίδης ανέβασε σε τρία τα ελληνικά γκολ και στο 35΄, πάλι ο Κουλούρης, σημείωσε το τελευταία τέρμα της Εθνικής. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε λόγω των πολλών αλλαγών, αλλά και πάλι οι διεθνείς είχαν ευκαιρίες. Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν εκ νέου στο ίδιο γήπεδο την Κυριακή 14 Ιουνίου, στις 18:00.

«Πλέον βρισκόμαστε στην τελική ευθεία της προετοιμασίας μας, ενόψει της τελικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Συνεχίζουμε να δοκιμάζουμε νέα πρόσωπα και σχήματα. Η σημερινή απόδοση των παιδιών, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, με αφήνει πολύ ικανοποιημένο. Έβγαλαν στο γήπεδο όλα όσα δουλεύουμε τόσο καιρό. Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε πολλές αλλαγές και ο ρυθμός έπεσε λίγο. Όμως, για μένα ο σκοπός αυτών των φιλικών είναι να βγάζουμε χρήσιμα συμπεράσματα και γι΄ αυτό δε σταματώ να δοκιμάζω καινούργια πράγματα. Στο μυαλό όλων είναι το τουρνουά που ξεκινά σε λίγο καιρό. Στόχος μας είναι να παρουσιάσουμε ένα αξιόμαχο σύνολο και να αποδείξουμε ότι δίκαια βρισκόμαστε ανάμεσα στις κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης» σχολίασε ο ομοσπονδιακός προπονητής, Γιάννης Γκούμας.

Η σύνθεση της Εθνικής: Κότσαρης, Σάλιακας (70΄ Τζιτζικαλάκης), Στάικος (70΄ Παπασπύρος), Κουλούρης (70΄ Βέργος), Ορφανίδης (70΄ Κατσέτης), Κυνηγόπουλος (60΄ Δεληγιαννίδης), Μαρκοπουλιώτης, Βασαϊτης (70΄ Τσελεπίδης), Κυριακόπουλος (70΄ Καραχάλιος), Μαυρίας (60΄ Πόζογλου), Μηλιώτης (60΄ Τσιμίκας).

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι