Conference League: Πρόκριση και κορυφή για Νις και Άλκμααρ - Ελπίζει για πρωτιά η Φιορεντίνα (vid)
SHARE

Conference League: Πρόκριση και κορυφή για Νις και Άλκμααρ - Ελπίζει για πρωτιά η Φιορεντίνα (vid)

Conference League: Κερδισμένες της βραδιάς Νις, Φιορεντίνα και Άλκμααρ.

Η μεγάλη νίκη της Νις επί της Παρτίζαν με 2-1, στο ντέρμπι του 4ου ομίλου, το διπλό μισής πρωτιάς της Αλκμάαρ στο Λιχτενστάιν επί της Βαντούζ (2-1) και η επικράτηση της Φιορεντίνα επί της Μπασακσεχίρ στη Φλωρεντία (2-1 με ανατροπή) ξεχώρισαν απ' το πρώτο πιάτο της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League. Είναι χαρακτηριστικό πως πλην της Βιγιαρεάλ, καμία άλλη ομάδα δεν έχει εξασφαλίσει ακόμη την πρωτιά στον όμιλο της και το "εισιτήριο" για τη απευθείας πρόκρισης στους "16" της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι της Σλοβάτσκο με την Κολονία στο "Stadion Valenty" διακόπηκε στο 8ο λόγω πυκνής ομίχλης (που ούτως ή άλλς καθυστέρησε την έναρξη του ματς κατά μία ώρα) και θα συνεχιστεί την Παρασκευή (28/10) στις 14:00, όπως ενημέρωσε επίσημα η UEFA.

Στη Νίκαια, η Νις ήταν όσο αποτελεσματική χρειαζόταν για να κάμψει την αντίσταση της εξαιρετικής Παρτίζαν, επικρατώντας με 2-1. Ο Πέπε στο 29' έδωσε προβάδισμα στους Γάλλους, με τους Σέρβους να απαντούν με το μόνιμο σκόρερ τους Γκόμες στο 74'. Τη λύση για τη Νις έδωσε τρία λεπτά αργότερα ο Λεμινά, οδηγώντας τον γαλλικό σύλλογο στην πρώτη θέση, ισόβαθμο με την Παρτίζαν, αλλά με πλεονέκτημα στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Η Αλκμάαρ, με τον Παντελή Χατζηδιάκο βασικό στο δεξιό άκρο της άμυνάς της, πέρασε έστω και δύσκολα απ' την έδρα της Βαντούζ (2-1) χάρις στα γκολ των Κέρκες και Φαν Μπρέντεροντ και χρειάζεται πλέον μόνο έναν βαθμό για να σφραγίσει την πρώτη θέση και την απευθείας πρόκριση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League 2022/23:

1ος όμιλος

Φιορεντίνα (Ιταλία)-Μπασακσεχίρ (Τουρκία)          2-1

(26΄, 62΄ Γιόβιτς - 15΄ Άλεκσιτς)

Χαρτς (Σκωτία)-RFS (Λετονία)                      22:00

2ος όμιλος

Άντερλεχτ (Βέλγιο)-Στεάουα Βουκ. (Ρουμανία)        2-2

(38΄ Βερσάερεν, 76΄ Φερτόνγκεν - 60΄ Κομπάνιο, 82΄ Ντάβα)

Γουέστ Χαμ (Αγγλία)-Σίλκεμποργκ (Δανία)           22:00

3ος όμιλος

Βιγιαρεάλ (Ισπανία)-Χάποελ Μπεερ Σεβά (Ισραήλ)     2-2

(57΄ Τσουκουέζε, 70  Ντανζούμα - 48΄ πέν. Χέμεντ, 79΄ Γιεχεσκέι)

Αούστρια Β. (Αυστρία)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία)         1-1

(70΄ Κέλες - 48΄ Ίσακ)

4ος όμιλος

Νις (Γαλλία)-Παρτίζαν (Σερβία)                     2-1

(29΄ Πέπε, 77΄ Λεμινά - 74΄ Γκόμες)

Σλοβάτσκο (Τσεχία)-Κολονία (Γερμανία)            Διακόπηκε

5ος όμιλος

Βαντούζ (Λιχτενστάιν)-Άλκμααρ (Ολλανδια)           1-2

(77΄ Χάσλερ - 50΄ Κέρκες, 75΄ Φαν Μπρέντεροντ)

Ντνίπρο (Ουκρανία)-Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)       22:00

6ος όμιλος

Μόλντε (Νορβηγία)-Τζουργκάρντεν (Σουηδία)         22:00

Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία)-Γάνδη (Βέλγιο)           22:00

7ος όμιλος

Μπαλκάνι (Κόσοβο)-Σλάβια Πράγας (Τσεχία)          22:00

Σίβασπορ (Τουρκία)-Κλουζ (Ρουμανία)               22:00

8ος όμιλος

Βασιλεία (Ελβετία)-Ζαλγκίρις Β. (Λιθουανία)       22:00

Σλόβαν Μπρατ. (Σλοβακία)-Πιούνικ (Αρμενία)        22:00

Αναλυτικά οι βαθμολογίες των ομίλων:

1ος όμιλος

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 4 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ          Β.

Μπασακσεχίρ   10 -5αγ.

Φιορεντίνα    10 -5αγ.

Χαρτς          3

RFS            2

2ος όμιλος

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 4 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ          Β.

Γουέστ Χαμ    12

Σίλκεμποργκ    6

Άντερλεχτ      5 -5αγ.

Στεάουα        2 -5αγ.

3ος όμιλος

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 5 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ          Β.

Βιγιαρεάλ     13

Λεχ Πόζναν     6

Χαποέλ Μ.Σ.    4

Αούστρια       2

4ος όμιλος

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 4 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ          Β.

Νις            8 -5αγ.

Παρτίζαν       8 -5αγ.

Κολονία        4

Σλοβάτσκο      4

5ος όμιλος

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 4 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ          Β.

Αλκμάαρ       12 -5αγ.

Ντνίπρο        7

Απόλλων Λ.     4

Βαντούζ        2 -5αγ.

6ος όμιλος

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 4 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ          Β.

Τζουργκάρντεν 10

Μόλντε         7

Γάνδη          4

Σάμροκ Ρ.      1

7ος όμιλος

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 4 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ          Β.

Σίβασπορ       7

Κλουζ          7

Σλάβια Πρ.     4

Μπαλκάνι       4

8ος όμιλος

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 4 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ          Β.

Βασιλεία       7

Πιούνικ        6

Σλόβαν Μπρ.    5

Ζαλγκίρις Β.   4

***Oι αγώνες της φάσης των ομίλων του Europa Conference League αρχίζουν στις 8 Σεπτεμβρίου και θα ολοκληρωθούν στις 3 Νοεμβρίου 2022, μετά από έξι αγωνιστικές. Ο πρώτος κάθε ομίλου προκρίνεται απευθείας στη φάση των «16» (9 και 16 Μαρτίου 2023) ενώ ο δεύτερος θα δώσει δύο αγώνες play off με τους τρίτους των ομίλων του Europa League (16 και 23 Φεβρουαρίου 2023).

Η προημιτελική φάση θα διεξαχθεί στις 13 και 20 Απριλίου 2023, η ημιτελική στις 11 και 18 Μαΐου, ενώ ο τελικός θα φιλοξενηθeί στην Πράγα, στην «Eden Arena», στις 7 Ιουνίου 2023.

Στις 7 Νοεμβρίου θα γίνει η κλήρωση για τα play off, στις 24 Φεβρουαρίου για τη φάση των «16», ενώ για τα προημιτελικά και τα ημιτελικά στις 17 Μαρτίου.



Ο Τομ Χανκς είναι ο γερό-Τζεπέτο που περιμέναμε χρόνια να δούμε στις οθόνες μας
Ο Τομ Χανκς είναι ο γερό-Τζεπέτο που περιμέναμε χρόνια να δούμε στις οθόνες μας
ΠΑΟΚ: Με φιλικό κόντρα στην Ασντόντ ξεκινάει η προετοιμασία του «Δικεφάλου του Βορρά» στην Κύπρο
ΠΑΟΚ: Με φιλικό κόντρα στην Ασντόντ ξεκινάει η προετοιμασία του «Δικεφάλου του Βορρά» στην Κύπρο
Πρωτάθλημα Πόλο Νέων Ανδρών: Οι ομάδες που προκρίθηκαν στη Β΄ φάση - Όλα τα αποτελέσματα
Πρωτάθλημα Πόλο Νέων Ανδρών: Οι ομάδες που προκρίθηκαν στη Β΄ φάση - Όλα τα αποτελέσματα
Αεράκης:Η λατρεία για τον γιο του, Σπύρο και τον συνονόματο εγγονό του
Αεράκης:Η λατρεία για τον γιο του, Σπύρο και τον συνονόματο εγγονό του