Conference League: Τρεις ομάδες για πρωτιά και 11 εισιτήρια στην πέμπτη αγωνιστική
SHARE

Conference League: Τρεις ομάδες για πρωτιά και 11 εισιτήρια στην πέμπτη αγωνιστική

Conference League: Πολλές ομάδες θα εξασφαλίσουν εισιτήριο απόψε για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Η Βιγιαρεάλ -την οποία αυτή την εβδομάδα εγκατέλειψε ο Ουνάι Έμερι για να καθίσει στον πάγκο της Άστον Βίλα-, είναι η μοναδική από τις 32 ομάδες που έχει εξασφαλίσει την πρώτη θέση στους ομίλους του Europa Conference League, δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της διαδρομής στα γκρουπ.

Τρεις ακόμα ομάδες (Μπασακσεχίρ, Γουέστ Χαμ και Τζουργκάρντεν), θα μπορέσουν να κάνουν το ίδιο στη σημερινή 5η αγωνιστική, έχοντας πάντως επιβεβαιώσει από την προηγούμενη την παρουσία τους στις δυο πρώτες θέσεις, ενώ 11 ακόμα (Φιορεντίνα, Σίλκεμποργκ, Λεχ Πόζναν, Ντνίπρο, Βασιλεία, Πιούνικ, Μόλντε, Κλουζ, Σίβασπορ, Παρτιζάν, Άλκμααρ), μπορούν να βρεθούν στις θέσεις 1-2, με τις τέσσερις τελευταίες μάλιστα να εξασφαλίζουν και την κορυφή.

Από τις 32 που συμμετέχουν στους ομίλους, μονάχα η Σάμροκ Ρόβερς (6ος όμιλος) δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις και να διεκδικήσει ευρωπαϊκή συνέχεια.

Η υποχρέωση της Φιορεντίνα

Η Φιορεντίνα, αφού πήρε μόνο έναν βαθμό από τους δύο πρώτους αγώνες του 1ου ομίλου, πριν νικήσει με 5-1 τη Χαρτς, μπορεί να εξαλείψει κάθε αμφιβολία για το ευρωπαϊκό της μέλλον, καθώς υποδέχεται την πρωτοπόρο Μπασακσεχίρ, η οποία –την 2η αγωνιστική- υποχρέωσε σε ήττα (3-0) τους Ιταλούς, που τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες. Οι Τούρκοι έμειναν αήττητοι στους πρώτους 16 αγώνες τους αυτή τη σεζόν, πριν χάσουν 2-0 εντός έδρας από την Σίβασπορ (10/10).

Σκανδιναβοί διεκδικούν την πρώτη θέση

Η πρωταθλήτρια Νορβηγίας Μόλντε υποδέχεται την Τζουργκάρντεν, με τους αντιπάλους τους από τη γειτονική Σουηδία να τους έχουν νικήσει με 3-2 την 2η αγωνιστική. Η εκδίκηση θα μπορούσε να είναι «διπλά γλυκιά» για τη Μόλντε αυτή την εβδομάδα. Η αντίπαλός της είναι ήδη σίγουρη για μια θέση στα νοκ άουτ, αλλά η Μόλντε θα μπορούσε να πάρει την πρώτη θέση στον 6ο όμιλο.

Απόλυτη Γουέστ Χαμ χωρίς σίγουρη πρώτη θέση

Η Γουέστ Χαμ, η οποία υποδέχεται την Σίλκεμποργκ, είναι βέβαιη για μια θέση στη νοκ-άουτ φάση του Europa Conference League μετά τις τέσσερις νίκες τους σε ισάριθμα παιχνίδια, αλλά δεν είναι -ακόμα- εγγυημένη η πρώτη θέση. Η Σίλκεμποργκ, δεύτερη στον 2ο όμιλο, θα προσπαθήσει να παρατείνει αυτή την αβεβαιότητα καθώς ταξιδεύει στο Λονδίνο, μετά από συνεχόμενες επιβλητικές νίκες (5-0 και 0-5) εναντίον της Στεάουα Βουκουρεστίου.

Τα αποτελέσματα, το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες των ομίλων του Europa Conference League 2022/23:

1ος όμιλος

1η αγωνιστική

Φιορεντίνα-RFS             1-1

Χαρτς-Μπασακσεχίρ          0-4

2η αγωνιστική

Μπασάκσεχιρ-Φιορεντίνα     3-0

RFS-Χαρτς                  0-2

3η αγωνιστική

Χαρτς-Φιορεντίνα           0-3

RFS-Μπασακσεχίρ            0-0

4η αγωνιστική

Φιορεντίνα-Χαρτς           5-1

Μπασακσεχίρ-RFS            3-0

5η αγωνιστική

19:45 Φιορεντίνα-Μπασακσεχίρ

22:00 Χαρτς-RFS

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 4 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ          Β.  Ν-Ι-Η   ΓΚΟΛ

Μπασακσεχίρ   10   3-1-0   10-0

Φιορεντίνα     7   2-1-1    9-5

Χαρτς          3   1-0-3    3-12

RFS            2   0-2-2    1-6

2ος όμιλος

1η αγωνιστική

Άντερλεχτ-Σίλκεμποργκ        1-0           

Γουέστ Χαμ-Στεάουα Βουκ.     3-1

2η αγωνιστική

Στεάουα Βουκ.-Άντερλεχτ      0-0

Σίλκεμποργκ-Γουέστ Χαμ       2-3

3η αγωνιστική

Άντερλεχτ-Γουέστ Χαμ         0-1

Σίλκεμποργκ-Στεάουα Βουκ.    5-0

4η αγωνιστική

Γουέστ Χαμ-Άντερλεχτ         2-1

Στεάουα Βουκ.-Σίλκεμποργκ    0-5

5η αγωνιστική

19:45 Άντερλεχτ-Στεάουα Βουκουρεστίου

22:00 Γουέστ Χαμ-Σίλκεμποργκ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 4 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ          Β.  Ν-Ι-Η   ΓΚΟΛ

Γουέστ Χαμ    12   4-0-0   9-4

Σίλκεμποργκ    6   2-0-2  12-4

Άντερλεχτ      4   1-1-2   2-3

Στεάουα        1   0-1-3   1-13

3ος όμιλος

1η αγωνιστική

Βιγιαρεάλ-Λεχ Πόζναν            4-3

Αούστρια Β.-Χάποελ Μπέερ Σεβά   0-0

2η αγωνιστική

Χάποελ Μπεερ Σεβά-Βιγιαρεάλ     1-2

Λεχ Πόζναν-Αούστρα Βιέννης      4-1

3η αγωνιστική

Λεχ Πόζναν-Χάποελ Μπεερ Σεβά    0-0

Βιγιαρεάλ-Αούστρια Βιέννης      5-0

4η αγωνιστική

Χάποελ Μπεερ Σεβά-Λεχ Πόζναν    1-1

Αούστρια Βιέννης-Βιγιαρεάλ      0-1

5η αγωνιστική

19:45 Βιγιαρεάλ-Χάποελ Μπεερ Σεβά

19:45 Αούστρια Βιέννης-Λεχ Πόζναν

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 4 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ          Β.  Ν-Ι-Η   ΓΚΟΛ

Βιγιαρεάλ     12   4-0-0  12-4

Λεχ Πόζναν     5   1-2-1   8-6

Χαποέλ Μ.Σ.    3   0-3-1   2-3

Αούστρια       1   0-1-3   1-10

4ος όμιλος

1η αγωνιστική

Σλοβάτσκο-Παρτίζαν       3-3

Νις-Κολωνία              1-1

2η αγωνιστική

Κολονία-Σλοβάτσκο        4-2

Παρτίζαν-Νις             1-1

3η αγωνιστική

Σλοβάτσκο-Νις            0-1

Κολονία-Παρτίζαν         0-1

4η αγωνιστική

Νις-Σλοβάτσκο            1-2

Παρτίζαν-Κολονία         2-0

5η αγωνιστική

19:45 Νις-Παρτίζαν

19:45 Σλοβάτσκο-Κολονία

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 4 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ          Β.  Ν-Ι-Η   ΓΚΟΛ

Παρτίζαν       8   2-2-0   7-4

Νις            5   1-2-1   4-4

Κολονία        4   1-1-2   5-6

Σλοβάτσκο      4   1-1-2   7-9

5ος όμιλος

1η αγωνιστική

Ντνίπρο-Άλκμααρ            0-1

Βαντούζ-Απόλλων Λεμεσού    0-0

2η αγωνιστική

Απόλλων Λεμεσού-Ντνίπρο    1-3

Άλκμααρ-Βαντούζ            4-1

3η αγωνιστική

Ντνίπρο-Βαντούζ            2-2

Άλκμααρ-Απόλλων Λεμεσού    3-2

4η αγωνιστική

Βαντούζ-Ντνίπρο            1-2

Απόλλων Λεμεσού-Άλκμααρ    1-0

5η αγωνιστική

19:45 Βαντούζ-Άλκμααρ

22:00 Ντνίπρο-Απόλλων Λεμεσού

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 4 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ          Β.  Ν-Ι-Η   ΓΚΟΛ

Αλκμάαρ        9   3-0-0   8-4

Ντνίπρο        7   2-1-1   7-5

Απόλλων Λ.     4   1-1-2   4-6

Βαντούζ        2   0-2-2   4-8

6ος όμιλος

1η αγωνιστική

Μόλντε-Γάνδη                 0-0

Σάμροκ Ρόβερς-Τζουργκάρντεν  0-0

2η αγωνιστική

Τζουργκάρντεν-Μόλντε         3-2

Γάνδη-Σάμροκ Ρόβερς          3-0

3η αγωνιστική

Μόλντε-Σάμροκ Ρόβερς         3-0

Γάνδη-Τζουργκάρντεν          0-1

4η αγωνιστική

Σάμροκ Ρόβερς-Μόλντε         0-2

Τζουργκάρντεν-Γάνδη          4-2

5η αγωνιστική

22:00 Μόλντε-Τζουργκάρντεν

22:00 Σάμροκ Ρόβερς-Γάνδη

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 4 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ          Β.  Ν-Ι-Η   ΓΚΟΛ

Τζουγκάρντεν  10   3-1-0   8-4

Μόλντε         7   2-1-1   7-3

Γάνδη          4   1-1-2   5-5

Σάμροκ Ρ.      1   0-1-3   0-8

7ος όμιλος

1η αγωνιστική

Μπαλκάνι-Κλουζ          1-1

Σίβασπορ-Σλάβια Πράγας  1-1

2η αγωνιστική

Κλουζ-Σίβασπορ          0-1

Σλάβια Πράγας-Μπαλκάνι  3-2

3η αγωνιστική

Σίβασπορ-Μπαλκάνι       3-4

Σλάβια Πράγας-Κλουζ     0-1

4η αγωνιστική

Μπαλκάνι-Σίβασπορ       1-2

Κλουζ-Σλάβια Πράγας     2-0

5η αγωνιστική

22:00 Μπαλκάνι-Σλάβια Πράγας

22:00 Σίβασπορ-Κλουζ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 4 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ          Β.  Ν-Ι-Η   ΓΚΟΛ

Σίβασπορ       7   2-1-0   7-6

Κλουζ          7   2-1-1   4-2

Σλάβια Πρ.     4   1-1-2   4-6

Μπαλκάνι       4   1-1-2   8-9

8ος όμιλος

1η αγωνιστική

Βασιλεία-Πιούνικ              3-1

Σλόβαν Μπρ.-Ζαλγκίρις Βίλν.   0-0

2η αγωνιστική

Ζαλγκίρις Βιλνιους-Βασιλεία   0-1

Πιούνικ-Σλόβαν Μπρατισλάβα    2-0

3η αγωνιστική

Πιούνικ-Ζαλγκίρις Βίλνιους    2-0

Βασιλεία-Σλόβαν Μπρατισλάβα   0-2

4η αγωνιστική

Ζαλγκίρις Βίλνιους-Πιούνικ    2-1

Σλόβαν Μπρατισλάβα-Βασιλεία   3-3

5η αγωνιστική

22:00 Βασιλεία-Ζαλγκίρις Βίλνιους

22:00 Σλόβαν Μπρατισλάβα-Πιούνικ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 4 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ          Β.  Ν-Ι-Η   ΓΚΟΛ

Βασιλεία       7   2-1-1   7-6

Πιούνικ        6   2-0-2   6-5

Σλόβαν Μπρ.    5   1-2-1   5-5

Ζαλγκίρις Β.   4   1-1-1   2-4

*** Oι αγώνες της φάσης των ομίλων του Europa Conference League αρχίζουν στις 8 Σεπτεμβρίου και θα ολοκληρωθούν στις 3 Νοεμβρίου 2022, μετά από έξι αγωνιστικές. Ο πρώτος κάθε ομίλου προκρίνεται απευθείας στη φάση των «16» (9 και 16 Μαρτίου 2023) ενώ ο δεύτερος θα δώσει δύο αγώνες play off με τους τρίτους των ομίλων του Europa League (16 και 23 Φεβρουαρίου 2023).

Η προημιτελική φάση θα διεξαχθεί στις 13 και 20 Απριλίου 2023, η ημιτελική στις 11 και 18 Μαΐου, ενώ ο τελικός θα φιλοξενηθεί στην Πράγα, στην «Eden Arena», στις 7 Ιουνίου 2023.

Στις 7 Νοεμβρίου θα γίνει η κλήρωση για τα play off, στις 24 Φεβρουαρίου για τη φάση των «16», ενώ για τα προημιτελικά και τα ημιτελικά στις 17 Μαρ



ΠΑΟΚ: Με φιλικό κόντρα στην Ασντόντ ξεκινάει η προετοιμασία του «Δικεφάλου του Βορρά» στην Κύπρο
ΠΑΟΚ: Με φιλικό κόντρα στην Ασντόντ ξεκινάει η προετοιμασία του «Δικεφάλου του Βορρά» στην Κύπρο
Πρωτάθλημα Πόλο Νέων Ανδρών: Οι ομάδες που προκρίθηκαν στη Β΄ φάση - Όλα τα αποτελέσματα
Πρωτάθλημα Πόλο Νέων Ανδρών: Οι ομάδες που προκρίθηκαν στη Β΄ φάση - Όλα τα αποτελέσματα
Αεράκης:Η λατρεία για τον γιο του, Σπύρο και τον συνονόματο εγγονό του
Αεράκης:Η λατρεία για τον γιο του, Σπύρο και τον συνονόματο εγγονό του
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (28/11)
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (28/11)