ΠΑΟΚ-Γάνδη 1-0: Προβάδισμα πρόκρισης με Κούρτιτς (photos+videos)

ΠΑΟΚ-Γάνδη: Ο Κούρτιτς έβαλε βάσεις πρόκρισης, αλλά θα λείψει από τη ρεβάνς.

Βήμα πρόκρισης έκανε ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα, κόντρα στη Γάνδη, επικρατώντας 1-0, στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «16» του Conference League. Συνεχίζοντας την παράδοση με τους Βέλγους, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη, χάρη στον καλύτερο φετινό του παίκτη, τον Γιάσμιν Κούρτιτς.

Ο Σλοβένος άσος περιορίστηκε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο 58’ με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ πέτυχε το 1-0. Ο «Δικέφαλος» φωνάζει για πέναλτι στο 20’, που δεν δόθηκε γιατί δεν υπάρχει VAR, ενώ στο 53’ ακυρώθηκε σωστά γκολ της Γάνδης, με τον Κάστρο Μόντες να είναι οφσάιντ.

Ο ΠΑΟΚ θα πάει πάντως λαβωμένος στη ρεβάνς, καθώς Ζίβκοβιτς και Κούρτιτς πήραν ανόητες κίτρινες κάρτες και δεν θα ταξιδέψουν στο Βέλγιο.

Πώς παρατάχθηκαν

Ο Ραβζάν Λουτσέσκου παρέταξε μια ενδεκάδα με εμπειρία κόντρα στη Γάνδη, υπολογίζοντας παράλληλα και τον παράγοντα κούραση από τις συνεχείς υποχρεώσεις του ΠΑΟΚ. Γι’ αυτό επιλέχθηκε στο αρχικό σχήμα να παίξουν οι Κρέσπο, Βιεϊρίνια και Μπίσεσβαρ.

Ο Χάιν Βανχάζενμπουργκ δεν ρίσκαρε με τη συμμετοχή του Τισουντάλι, ο οποίος έμεινε στον πάγκο, καθώς έχει πρόβλημα στο γόνατο. Από εκεί και πέρα, οι Βέλγοι παρατάχθηκαν με 3-4-2-1, έχοντας στην ενδεκάδα και τον Οφόε και αιχμή του δόρατος τον Ντεπουάτρ.

Κατοχή η Γάνδη

Η Γάνδη μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά τον Πασχαλάκη. Ο ΠΑΟΚ έψαχνε τις αντεπιθέσεις, αλλά δεν έφτασε σε σημείο να γίνει επικίνδυνος. Στο 19’ ένα σουτ του Αουγκούστο κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Πέναλτι που δεν δόθηκε

Στο 20’ ο «Δικέφαλος του Βορρά» απείλησε, όταν ο Μπίσεσβαρ έκανε το γύρισμα, αλλά ο Ρεφ απέκρουσε προ του Άκπομ. Σε αυτή τη φάση υπάρχει χέρι του Ενγκαντό, αλλά ο διαιτητής δεν μπορούσε να το δει, ενώ δεν υπάρχει VAR για να τον ειδοποιήσει.

Ισορρόπησε ο ΠΑΟΚ

Μετά από αυτή τη φάση, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου ανέβασε στροφές και πίεσε περισσότερο, αλλά η Γάνδη έχασε κάποιες ευκαιρίες. Στο 24’ ο Πασχαλάκης μπλόκαρε προ του Χιούλσαγκερ, στο 30’ ο Οφόε κόπηκε σωστά από τον Λύρατζη, ενώ στο 31’ ο Ντεπουάτρ υπό την πίεση του Κρέσπο, έκανε ένα άστοχο σουτ.

Στα επόμενα λεπτά ως το φινάλε του ημιχρόνου, η Γάνδη δεν μπόρεσε να απειλήσει, με τον ΠΑΟΚ να δείχνει πρόβλημα στη δημιουργικότητά του. Στο 45’ ο Ζίβκοβιτς πήρε μια ανόητη κίτρινη κάρτα, που θα του στοιχίσει τη συμμετοχή στη ρεβάνς.

Πιο πιεστικός ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, ψάχνοντας για το γκολ. Στο 52’ οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ, όταν από σέντρα του Κούρτιτς, ο αφύλακτος Άκπομ έπιασε τη σκαστή κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία.

Στο επόμενο λεπτό, ο Κάστρο Μόντες εκμεταλλεύτηκε στην ασταθή απόκρουση του Πασχαλάκη και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο βοηθός σήκωσε σωστά το σημαιάκι του, γιατί ο σκόρερ ήταν οφσάιντ.

Γκολ ο Κούρτιτς

Ο Κούρτιτς είχε εξουδετερωθεί από τους Βέλγους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά όταν ο Τσιγγάρας στο 56’ κέρδισε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, βρήκε τον τρόπο να φανεί. Ο Σλοβένος άσος ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, βάζοντας φωτιά στην Τούμπα.

Η Γάνδη προσπάθησε να απαντήσει, αλλά δεν έβρισκε εύκολα χώρους. Στο 69’ ο Λύρατζης έκανε καίρια επέμβαση πριν η μπάλα φτάσει στον Χιούλσαγκερ. Ο ΠΑΟΚ αμυνόταν σωστά όταν χρειαζόταν, με τη Γάνδη να μην βρίσκει τρόπους να φτάσει στην ισοφάριση.

Ο Κούρτιτς στο 74’ έκανε φαλτσαριστό σουτ, αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο 79’ όμως δέχτηκε κίτρινη κάρτα για ανόητο λόγο, χάνοντας κι αυτός τη ρεβάνς.

Στα τελευταία λεπτά, ο ΠΑΟΚ φρόντισε να μην κινδυνέψει, ενώ η Γάνδη δεν μπόρεσε να απειλήσει, με το 1-0 να παραμένει ως το τέλος.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (80’ Σίντκλεϊ), Τσιγγάρας, Κούρτιτς (80’ Σβαμπ), Α. Ζίβκοβιτς (86’ Μουργκ), Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ (71’ Ελ Καντουρί), Άκπομ (86’ Τσόλακ).

Γάνδη (Χάιν Βανχάζενμπουργκ): Ρεφ, Χάνκε-Όλσεν, Ενγκαντό, Οκούμου (46’ Τορουναρίγκα), Σαμουάζ, Ντε Σαρτ, Κουμς, Κάστρο Μόντες, Οφόε, Χιούλσαγκερ (82’ Τισουντάλι), Ντεπουάτρ.