«Πάρτι» της Παρί Σεν Ζερμέν στη Βαρκελώνη και ραντεβού με Ντόρτμουντ στα ημιτελικά

Champions League: Η Παρί Σεν Ζερμέν έμεινε πίσω στο σκορ, αλλά η Μπαρτσελόνα με παίκτη λιγότερο και οι Γάλλοι επικράτησαν με 1-4, δίνοντας ραντεβού στα ημιτελικά με την Ντόρτμουντ, η οποία με ανατροπή στην... ανατροπή προκρίθηκε κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης (4-2).

Με συναρπαστικό τρόπο επιβεβαιώθηκε το πρώτο ζευγάρι των ημιτελικών του Champions League.

Παρί Σεν Ζερμέν και Ντόρτμουντ ανέτρεψαν τα εις βάρος τους σκορ από τους πρώτους αγώνες απέναντι σε Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης, αντίστοιχα και θα κοντραριστούν για ένα εισιτήριο στον μεγάλο τελικό.

Η γαλλική ομάδα πήρε τεράστιο «διπλό» μέσα στη Βαρκελώνη, επικρατώντας με 4-1 των Καταλανών. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Παριζιάνους ο Κιλιάν Εμπαπέ που πέτυχε δύο από τα τέσσερα γκολ της ομάδας του.

Και όλα αυτά παρά το γεγονός πως η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και πήρε ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα μετά το υπέρ της 3-2 στο Παρίσι, όταν προηγήθηκε 1-0 μόλις στο 12ο λεπτό από εξαιρετική ενέργεια του Γιαμάλ και γκολ του Ραφίνια.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι, αλλά στο 29ο λεπτό αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Αραούχο, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Εκεί τα πάντα άλλαξαν στο παιχνίδι, με την Παρί Σεν Ζερμέν να εκμεταλλεύεται το αριθμητικό πλεονέκτημα και έντεκα λεπτά μετά, στο 40’ ο Ουσμάν Ντεμπελέ έφερε το παιχνίδι ίσα, στέλνοντας τις δύο ομάδες με το 1-1 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος η Παρί έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα, μπήκε αποφασισμένη να κάνει την ανατροπή. Πίεσε ασφυκτικά και στο 54’ ο Βιτίνια με έναν «κεραυνό» σκόραρε για το 1-2. Οι Γάλλοι συνέχισαν να ψάχνουν σκορ πρόκρισης και τα κατάφεραν στο 61’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Εμπαπέ, ο οποίος ολοκλήρωσε τον θρίαμβο για την ομάδα του με ένα ακόμα τέρμα στο 89'.

Στα ημιτελικά μετά από 11 χρόνια η Ντόρτμουντ

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ έκανε με τη σειρά της τη μεγάλη ανατροπή απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης μέσα στο «Signal Iduna Park».

Οι Γερμανοί πραγματοποίησαν εκπληκτική εμφάνιση επικρατώντας με 4-2 της Ατλέτικο και ανέτρεψαν το 2-1 του πρώτου αγώνα.

Η ομάδα του Εντίν Τερζίτς μπήκε με άγριες διαθέσεις και στο 34’ άνοιξε το σκορ με τον Μπραντ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της με τον Μάτσεν, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 2-0 υπέρ της.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντιέγκο Σιμεόνε προχώρησε σε τρεις αλλαγές, ρίχνοντας στο ματς τους Ρικέλμε, Μπάριος και Κορέα, αντί των Αθπιλικουέτα, Μολίνα και Μοράτα. Και είχε αποτέλεσμα. Ο Χούμελς με αυτογκόλ διαμόρφωσε το 2-1 στο 49', ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα, ενώ ο Κορέα στο 64’ έδωσε προβάδισμα στην Ατλέτικο Μαδρίτης.

Μετά την ισοφάριση η Ντόρτμουντ αντέδρασε και εφτά λεπτά μετά κατάφεραν να πάρουν ξανά προβάδισμα στο σκορ με τον Φύλκρουγκ, ενώ στο 73' ο Σάμπιτζερ έκανε το 4-2, βάζοντας την ομάδα του σε τροχιά πρόκρισης.

Χάντμπολ: Εκτός έδρας ο πρώτος τελικός του Ολυμπιακού με Βαλούρ για το European Cup
Μαρία Σάκκαρη: Αποκλεισμός από το Madrid Open κι υποχώρηση δύο θέσεων
Euroleague: Παναθηναϊκός AKTOR κι Εργκίν Αταμάν τιμωρήθηκαν με «βαρύ» πρόστιμο λόγω Game 1
Παναθηναϊκός AKTOR: Προπονήθηκε στη Stark Arena