Ρεάλ Μαδρίτης-Μάντσεστερ Σίτι: Η ανατροπή του αιώνα κι έφυγε για το 14ο κόντρα στη Λίβερπουλ (vids)

Champions League: Η Ρεάλ Μαδρίτης με απίθανη ανατροπή νίκησε 3-1 στην παράταση τη Μάντσεστερ Σίτι και θα κυνηγήσει στον τελικό με την Λίβερπουλ το 14ο τρόπαιο της ιστορίας της!

Η Ρεάλ Μαδρίτης έχει κάνει τρομερά πράγματα φέτος. Μόνο έκπληξη δεν είναι βέβαια να βρεθεί η Βασίλισσα σε τελικό.

Απλά είναι ο τρόπος που το έκανε. Λύγισε την πάμπλουτη Παρί Σ.Ζ. κι ενώ έχανε 1-0 εντός, τη στιγμή που είχε χάσει το πρώτο ματς στη Γαλλία. Πέταξε εκτός σε συγκλονιστικά ματς την κάτοχο του τίτλου Τσέλσι. Οι Άγγλοι προηγήθηκαν στο Μπερναμπέου, αλλά στην παράταση αποκλείστηκαν. Το ίδιο έργο με αποκλεισμό στην παράταση βίωσε και μία άλλη αγγλική ομάδα.

Στον ημιτελικό η Ρεάλ βρέθηκε απέναντι στην επίσης πάμπλουτη και διψασμένη Μάντσεστερ Σίτι. Υπέφερε και ηττήθηκε 4-3 στην Αγγλία. Είδε τον Μαχρέζ στο 73' να κάνει το 0-1. Eκεί που όλα έδειχναν τελειωμένα, μίλησε η βαριά φανέλα της και τα 13 τρόπαια. Στο 90' ο Ροντρίγκο ισοφάρισε, στο 91' ο ίδιος έκανε το 2-1 κι έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί σφράγισε την πρόκριση στον τελικό του Champions League ποιος άλλος; Ο Καρίμ Μπενζεμά κέρδισε πέναλτι, στο 105' έκανε το 3-1, το σκορ δεν άλλαξε έως το τέλος και πλέον έχουμε ρεβάνς Ρεάλ Μαδρίτης-Λίβερπουλ στον τελικό κι όχι αγγλικό τελικό όπως πέρσι ανάμεσα στη Σίτι και την Τσέλσι. 13 τρόπαια των Ισπανών κόντρα στα 6 της Λίβερπουλ. 19 τρόπαια θα παραταχθούν στον αγωνιστικό χώρο, στο Παρίσι στις 28 Μαϊου και με τη λήξη του αγώνα θα είναι 20 τίτλοι Champions League συνολικά!

Σχηματισμοί

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε τον Κουρτουά στο τέρμα, δεξί μπακ ήταν ο Καρβαχάλ, αριστερό ο Μεντί και στόπερ οι Νάτσο, Μιλιτάο. Στα χαφ οι Κασεμίρο, Κρόος, Μόντριτς, αριστερά ο Βινίσιους, δεξιά ο Βαλβέρδε και στην κορυφή ο Μπενζεμά.

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε τον Έντερσον, στο τέρμα, δεξί μπακ ήταν ο Γουόκερ, αριστερό ο Κανσέλο και στόπερ οι Ντίας, Λαπόρτ. Στα χαφ οι Ρόντρι, Σίλβα, Ντε Μπρόινε και οι Μαχρέζ, Φόντεν πλαισίωναν τον Ζεσούς.

Απείλησε ο Μπενζεμά, μεγάλες φάσεις η Σίτι

Ο ημιτελικός ξεκίνησε με φάση για την Ρεάλ Μαδρίτης. Στο 4’ κεφαλιά του Μπενζεμά έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια οι Άγγλοι ισορρόπησαν και ως συνήθως πήραν την κατοχή. Στο 9’ ο Κουρτουά μπλόκαρε φάουλ του Μπερνάντο Σίλβα, ενώ στο 12’ έφυγε ψηλά άουτ το σουτ του Μπενζεμά από το ύψος του πέναλτι.

Στο 15’ σουτ του Φόντεν κατέληξε στα χέρια του Κουρτουά και στο 18’ αριστερό σουτ του Βινίσιους ήταν άστοχο.

Σε λίγα λεπτά η Σίτι έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες. Στο 20’ ο Μπερνάρντο Σίλβα εκτέλεσε από κοντά κι απέκρουσε σε κόρνερ ο Κουρτουά.

Στο 23’ το δεξί σουτ του Ζεσούς έφυγε λίγο άουτ.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και το πρώτο μέρος έκλεισε με ένα επικίνδυνο σουτ του Φόντεν στο 40’ το οποίο απέκρουσε δύσκολα ο Κουρτουά.

Μεγάλη ευκαιρία

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε φουριόζα το δεύτερο μέρος και μόλις στα 10’’ από τη σέντρα άγγιξε το γκολ! Μπαλιά του Καρβαχάλ από δεξιά, ο Βινίσιους στη μικρή περιοχή αστόχησε. Η Ρεάλ συνέχισε να πιέζει και στο 51’ σουτ του Μόντριτς κόντραρε.

Γκολ ο Μαχρέζ!

Οι Ισπανοί, όμως, δεν βρήκαν άλλη φάση, η Σίτι ισορρόπησε και στο 73’ προηγήθηκε. Ο Μπερνάρντο Σίλβα έσπασε δεξιά στον Μαχρέζ κι αυτός με αριστερό σουτ στην κλειστή γωνία του Κουρτουά έκανε το 0-1.

Η Σίτι άγγιξε και το 0-2. Στο 86’ ο Γκρίλις εκτέλεσε κι απομάκρυνε στη γραμμή ο Μεντί και στην εξέλιξη νέο σουτ του Γκρίλις αποκρούστηκε σε κόρνερ.

Μαγική ανατροπή και παράταση!

Κι εκεί που η Ρεάλ έδειχνε τελειωμένη ο Ροντρίγκο έκανε τρομερά πράγματα και έστειλε το ματς στην παράταση. Υπέροχο γύρισμα του Μπενζεμά από αριστερά, ο Ροντρίγκο στη μικρή περιοχή ισοφάρισε στο 90’ σε 1-1.

Η Ρεάλ αναθάρρησε και στο 91’ πέτυχε και το 2-1. Σέντρα του Καρβαχάλ, κεφαλιά του Ασένσιο, η μπάλα στρώθηκε «λουκούμι» στον Ροντρίγκο, ο οποίος με νέα κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι για το 2-1 και το ματς στην παράταση!

Προβάδισμα πρόκρισης με Μπενζεμά!

Στην παράταση ανέλαβε δράση ο Μπενζεμά. Ο άσος της Ρεάλ μετά την ασίστ στο 1-1, προειδοποίησε στο 92’, όταν το σουτ του Μπενζεμά απέκρουσε ο Έντερσον.

Στο 94’, όμως, κέρδισε πέναλτι σε μονομαχία με τον Ρούμπεν Ντίας, ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση, έστειλε αριστερά τη μπάλα, δεξιά πήγε ο Έντερσον κι έγινε το 3-1!

Μεγάλη ευκαιρία η Σίτι

Στο 105’+2’ η Μάντσεστερ Σίτι άγγιξε το 3-2. Κεφαλιά το Φόντεν, απέκρουσε ο Κουρτουά και ο Φερναντίνιο στο δεύτερο δοκάρι έκανε την προβολή κι αστόχησε!

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μεντί, Νάτσο, Μιλιτάο (1125’ Βαγέχο), Κασεμίρο (75’ Ασένσιο), Κρόος (68’ Ροντρίγκο), Μόντριτς (75’ Καμαβινγκά), Βινίσιους (115’ Βάσκεζ), Βαλβέρδε, Μπενζεμά (104’ Σεμπάγιος).

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ (72’ Ζιντένκο), Κανσέλο, Ντίας, Λαπόρτ, Ρόντρι (99’ Στέρλινγκ), Μπερνάρντο Σίλβα, Ντε Μπρόινε (72’ Γκιντογκάν), Μαχρέζ (85’ Φερναντίνιο), Ζεσούς (78’ Γκρίλις), Φόντεν.