Champions League: Νίκη και πρόκριση για Βιγιαρεάλ – Στους πιθανούς αντιπάλους ΟΣΦΠ η Αταλάντα

Champions League: Της έκανε και η ισοπαλία, αλλά η Βιγιαρεάλ έφυγε νικήτρια απ’ το Μπέργκαμο με 3-2 και συμπληρώνει τις 16 της διοργάνωσης – Στους πιθανούς αντιπάλους του Ολυμπιακού η Αταλάντα που τερμάτισε 3η.

Η τελευταία εκκρεμότητα του Champions League, ήταν το ματς της Αταλάντα με τη Βιγιαρεάλ στο Μπέργκαμο. Εκεί όπου με μια μέρα καθυστέρηση λόγω του χιονιού, διεξήχθη το παιχνίδι που θα έκρινε και το ποια θα «κλείσει» τις «16» κορυφαίες του θεσμού.

Η Αταλάντα ήθελε μόνο νίκη ενώ η Βιγιαρεάλ να μη χάσει. Τελικά οι Ισπανοί πήραν εντυπωσιακή νίκη με 3-2 και πέρασαν θριαμβευτικά στην επόμενη φάση! Μάλιστα προηγήθηκαν με 3-0!

Το ματς άρχισε με την Αταλάντα να έχει διάθεση πίεσης απ’ το πρώτο λεπτό. Στοιχείο που η Βιγιαρεάλ του Έμερι περίμενε και φάνηκε αμέσως πως θα δοκιμάσει να κλείσει χώρους και να εκμεταλλευτεί την κόντρα.

Το έκανε μόλις στο 3ο λεπτό! Έκλεψαν τη μπάλα οι φιλοξενούμενοι, ο Ντανζούμα έφυγε στο χώρο και ουσιαστικά πλάσαρε για το 0-1 χωρίς ιδιαίτερη πίεση.

Η Αταλάντα ήταν αναγκασμένη να βγει μπροστά να πιέσει, καθώς είχε μπροστά της ακόμη μεγαλύτερη δυσκολία. Τα λεπτά περνούσαν, οι γηπεδούχοι δεν έφταναν στην ισοφάριση και η Βιγιαρεάλ «χτύπησε» ξανά πριν το τέλος του πρώτου μέρους.

Αυτή τη φορά με ωραία κυκλοφορία μπάλας και βγάζοντας αρκετούς παίκτες στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο Καπουέ έγινε τελικός κάτοχος και σούταρε για το 0-2 στο 42’!

Με την ψυχολογία ξεκάθαρα με το μέρος της, η Βιγιαρεάλ είχε ελευθερία κινήσεων και άνετη διαχείριση αποτελέσματος κόντρα στην Αταλάντα που φάνηκε να τα έχει… παρατήσει ειδικά σε ψυχολογικό επίπεδο.

Έτσι, μόλις έξι λεπτά απ’ την έναρξη του δευτέρου μέρους (51’) ο Ντανζούμα και πάλι έκανε ιδανικό… ποδαρικό και σε αυτό το 45λεπτο! Ο παίκτης που είχε ανοίξει το σκορ έκανε το 0-3 για το «κίτρινο» υποβρύχιο, τελειώνοντας οριστικά την όποια ελπίδα της Αταλάντα.

Κι εκεί που όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει, οι γηπεδούχοι μην έχοντας τίποτα να χάσουν «χτύπησαν» δύο φορές. Πρώτα με τον Μαλινόφσκι στο 71’ και εννιά λεπτά μετά με τον Ντουβάν Ζαπάτα!

Παρ’ όλα αυτά, η Αταλάντα χρειαζόταν άλλα δύο γκολ και δεν κατόρθωσε να τα κάνει την ανατροπή που εκ των πραγμάτων έμοιαζε αδύνατη.

Έτσι, η Βιγιαρεάλ προκρίθηκε ως δεύτερη απ’ τον 6ο όμιλο, ακολουθώντας τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που τερμάτισε με 11 βαθμούς. Οι Ισπανοί ολοκλήρωσαν το γκρουπ με 10, ενώ η Αταλάντα με 6 πάει στο Europa League και γίνεται πιθανή αντίπαλος του Ολυμπιακού στα πλέι οφ για τους «16». Ουραγός με 5 βαθμούς η Γιούνγκ Μπόις.