Champions League: Η Αϊντχόφεν ισοπέδωσε την Γαλατασαράι με πεντάρα!

Champions League: Η Αϊντχόφεν νίκησε 5-1 την Γαλατασαράι και ουσιαστικά πέρασε στον επόμενο γύρο. Γκολ πάλι ο Τσόλακ με τη Μάλμε.

Φύλλο και... φτερό έκανε η Αϊντχόφεν τη Γαλατασαράι στο «Philips Stadion» στον πρώτο αγώνα για τον Β' προκριματικό γύρο του Champions League και με το εμφατικό 5-1, ουσιαστικά εξασφάλισε από το πρώτο ματς το εισιτήριο για την επόμενη προκριματική σειρά.

Χατ τρικ για τους τρομερούς Ολλανδούς σημείωσε ο Εράν Ζάχαβι, ενώ άλλα δύο τέρματα πέτυχε ο Μάριο Γκέτσε.

Στο «Mestni stadion» η σλοβενική Μούρα και η βουλγαρική Λουντογκόρετς έμειναν στο 0-0 κι άφησαν ανοικτούς... λογαριασμούς για τη ρεβάνς, στο ζευγάρι απ' το οποίο θα προκύψει ο αντίπαλος του Ολυμπιακού, εφόσον οι πρωταθλητές Ελλάδας, διασφαλίσουν την πρόκρισή τους επί της Νέφτσι Μπακού.

Στη Βαρσοβία, η Φλόρα Ταλίν απ' την Εσθονία, αντιστάθηκε σθεναρά κόντρα στη Λέγκια, αλλά ηττήθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με 2-1, ενώ στο 0-0 έμειναν και η Σλόβαν Μπρατισλάβας με την ελβετική Γιουνγκ Μπόις.

Νωρίτερα, η Μάλμε με γκολ του Τσόλακ, ο οποίος είναι δανεικός από τον ΠΑΟΚ, νίκησε 2-1 την Ελσίνκι και πήρε το προβάδισμα για την πρόκριση. Ο Ερυθρός Αστέρας, αντίθετα, υπέστη ήττα σοκ στο Καζακστάν από την Καϊράτ με 2-1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ των πρώτων αγώνων, αλλά και το συνολικό πρόγραμμα του Β' προκριματικού γύρου του Champions League:

Αλασκέρτ (Αρμενία)-Σερίφ Τιρασπόλ (Μολδαβία)                 0-1