Champions League: Πρόκριση για Λίβερπουλ, «τελικός» για Άγιαξ-Αταλάντα (videos)

Η Λίβερπουλ επικράτησε 1-0 του Άγιαξ στο Άνφιλντ και «σφράγισε» την πρόκριση για τους «16» του Champions League, ενώ η Αταλάντα έμεινε στο 1-1 με τη Μίντιλαντ και θα παλέψει στην Ολλανδία για το δεύτερο εισιτήριο.

Η εντός έδρας ήττα από την Αταλάντα και η ισοπαλία με την Μπράιτον δεν εμπόδισαν την Λίβερπουλ να επικρατήσει με 1-0 του Άγιαξ και ταυτόχρονα να εξασφαλίσει την είσοδό της στα νοκ άουτ παιχνίδια της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, καθώς ο Άλισον τραυματίστηκε και ο 22χρονος, Κέλεχερ, κλήθηκε να τον αντικαταστήσει κάτω από τα δοκάρια.

Οι «κόκκινοι» είχαν ένα δοκάρι με τον Τζόουνς στο 6ο λεπτό, αλλά το 0-0 σημάδεψε τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Άγιαξ μπήκε καλύτερα και έφτασε κοντά στο γκολ με τον Νέρες, αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι στο 57ο λεπτό και ο Κέρτις Τζόουνς ένα λεπτό αργότερα έκανε το 1-0 μετά από τραγική έξοδο του Ονάνα.

Γλίτωσε η Αταλάντα και… τελικός

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Αταλάντα υποδέχθηκε την Μίντιλαντ και παραλίγο να πέσει θύμα τεράστιας έκπληξης, καθώς βρέθηκε να χάνει μέχρι το 80 με 0-1.

Οι Δανοί πάγωσαν τους γηπεδούχους στο 13ο λεπτό με τον Σολζ και διατήρησαν το προβάδισμα παρά την τεράστια πίεση μέχρι το 79, όταν ο Ρομέρο με κεφαλιά από τη σέντρα του Χατεμπούρ, έφερε την αναμέτρηση στα ίσα και γλίτωσε την Αταλάντα από το κάζο για το τελικό 1-1.

Πλέον οι Ιταλοί θα ταξιδέψουν στο Άμστερνταμ για την αναμέτρηση με τον Άγιαξ, που έχει τον χαρακτήρα τελικού, αφού ο νικητής θα εξασφαλίσει την πρόκριση στην φάση των «16» του Champions League, ενώ η Αταλάντα βολεύεται και με την ισοπαλία.