Champions League: Καθυστερημένα… διπλά πρόκρισης για Τσέλσι και Σεβίλλη (videos)

Champions League: Θέση στους «16» της διοργάνωσης έκλεισαν Τσέλσι και Σεβίλλη μετά τα «διπλά» που πήραν κόντρα σε Ρεν και Κράσνονταρ, αντίστοιχα.

Μάλιστα, τόσο οι «μπλε», όσο και οι Ανδαλουσιάνοι κατάφεραν να πάρουν το «τρίποντο» χάρις σε δύο τέρματα στις καθυστερήσεις. Ο Ζιρού «λύτρωσε» τους Λονδρέζους στο 91’ και ο Μουνίρ στο 95’ τους Ισπανούς.

Του… κεφαλιού του ο Ζιρού

Η Τσέλσι κατάφερε να περάσει από την Βρετάνη, επικρατώντας 2-1 της Ρεν, με το τέρμα του Ολιβιέ Ζιρού στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι «μπλε» του Φρανκ Λάμπαρτ εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης και πλέον θα κοντραριστούν με την Σεβίλλη για την κορυφή του ομίλου.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που «χτύπησαν» νωρίς στην αναμέτρηση, όταν στο 22ο λεπτό ο Μάουντ έκλεψε την μπάλα, μέτρα έξω από την περιοχή της Τσέλσι, έκανε την κάθετη μπαλιά στον Χάντσον - Οντόι, ο οποίος έφυγε στην κόντρα και απέναντι στον Γκομίς έγραψε το 1-0.

Στην έναρξη του δευτέρου μέρους ο Βέρνερ σκόραρε για την Τσέλσι, ωστόσο το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Οι Γάλλοι κατάφεραν να βρουν την… απάντηση στο 85’ με την κεφαλιά του Γκιρασί, έπειτα από κόρνερ του Μπουριγκό. Όμως, στο 91’ ο Ζιρού λύτρωσε τους φιλοξενούμενους, καθώς εκμεταλλεύτηκε την ασταθή επέμβαση του Γκομίς από το σουτ του Βέρνερ και έγραψε το 2-1 για τους Λονδρέζους.

Ρεν: Γκομίς, Ντα Σίλβα, Τρουφέρ (86’ Μαουασά), Ντοκού (86’ Γκμποό), Νιαμσί, Ενζονζί, Τραορέ, Καμαβινγκά (78’ Γκρενιέ), Λε Σιλικί (63’ Ντελ Καστίγιο), Γκιρασί (86’ Νιάνγκ), Μπουριγκό.

Τσέλσι: Μεντί, Τιάγκο Σίλβα, Ζουμά, Αθπιλικουέτα, Τσίλγουελ, Κόβατσιτς (76’ Χάβερτς), Μάουντ (68’ Καντέ), Ζορζίνιο, Βέρνερ (92’ Τζέιμς), Χάντσον Οντόι (75’ Ζιγές), Έιμπραχαμ (69’ Ζιρού).

«Καθάρισε» ο Μουνίρ

Σχέδια… για τους «16» του Champions League μπορεί να κάνει από το βράδυ της Τρίτης (24/11) η Σεβίλλη μετά το διπλό 2-1 που πανηγύρισε κόντρα στην Κράσνονταρ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με το τέρμα του Μουνίρ.

Οι Ανδαλουσιάνοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να σκοράρουν στην πρώτη τους τελική, όταν στο 4’ ο Οκάμπος έκανε τη σέντρα, οι αμυντικοί δεν έδιωξαν και ο Ράκιτιτς με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Γκορόντοφ.

Οι Ρώσοι προσπάθησαν να βρουν την… απάντηση, αλλά στο 49’ έχασαν μοναδική ευκαιρία όταν ο Καμπελά απέφυγε τον Βάλτσικ έκανε το πλασέ από πλάγια θέση, αλλά ο Κουντέ έβαλε την κόντρα και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Τελικά, στο 56’ οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια (1-1) όταν ο Βάντερσον πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και με πλασέ ισοφάρισε.

Ωστόσο, η Σεβίλλη κατάφερε να πάρει το διπλό, όταν στο 95’ ο Μουνίρ έκανε το σουτ από τα δεξιά και νίκησε τον Γκορόντοφ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 για την ομάδα της Ανδαλουσίας.

Κράσνονταρ: Γκορόντοφ, Μαρτίνοβιτς, Γκαζίνσκι, Σμολνίκοφ, Ραμίρες, Κάιο, Καμπελά (85’ Ούτκιν), Όλσον (67’ Φιλένα), Κλάεσον (84’ Τσερνόβ), Μπεργκ (67’ Άρι), Σουλεϊμάνοφ (46’ Βάντερσον).

Σεβίλλη: Βάτσλικ, Γκουντέλι, Κουντέ, Εσκουδέρο (61’ Όλιβερ Τόρες), Ντιέγκο Κάρλος, Φερνάντο, Ράκιτιτς (61’ Ρεκίκ), Οκάμπος (72’ Ιντρίσι), Ντε Γιονγκ (72’ Εν Νεσιρί), Μουνίρ, Όσκαρ Ροντρίγκεθ (53’ Χορδάν).

Euroleague: Βγαίνει ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού AKTOR - Μάχη Μακάμπι με Μπασκόνια
Μεταγραφές, Γιουβέντους: Περιζήτητος ο Ραμπιό
Ολυμπιακή Φλόγα: Περήφανος ο Ντούσκος - «Ήταν κάτι ξεχωριστό, κουβάλησα όλους τους Έλληνες»
Ολυμπιακοί Αγώνες: Με «Βασιλιά» Λεμπρόν, Κάρι και Ντουράντ η νέα Dream Team των ΗΠΑ - Προκαλεί τρόμο