Σάλτσμπουργκ-Λοκομοτίβ Μόσχας 2-2: Απέδρασαν με τον βαθμό οι Μοσχοβίτες (photos+videos)

Η Λοκομοτίβ Μόσχας «τσίμπησε» τον βαθμό της ισοπαλίας από τη Σάλτσμπουργκ.

Χορταστικό παιχνίδι έγινε στην Αυστρία για την πρεμιέρα των ομίλων του Champions League, ανάμεσα σε Σάλτσμπουργκ και Λοκομοτίβ Μόσχας, που έληξε 2-2. Οι Ρώσοι κατάφεραν να προηγηθούν και στο τέλος να μη… χάσουν, παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η Λοκομοτίβ Μόσχας ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και έψαξε τογκολ. Στο 19’ ο Ζεμαλέτντινοβ πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Έντερ με νέα κεφαλιά από το πέναλτι έκανε το 0-1.

Η Σάλτσμπουργκ «ξύπνησε» μετά το γκολ και πίεσε για την ισοφάριση, η οποία ήρθε στο 45’, όταν ο Σζομποσζλάι με απίθανο σουτ έξω από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1.

Οι Αυστριακοί μπήκαν ακόμη πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 50ο λεπτό ο Ντάκα έστρωσε έξω στον Γιουνούζοβιτς που έκανε το σουτ και μετά από κόντρα και στον Τσόρλουκα η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της Λοκομοτίβ για το 2-1.

Η Σάλτσμπουργκ έχασε την ευκαιρία να πετύχει και τρίτο γκολ, αλλά το σουτ του Κοϊτά σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 75’ η Λοκομοτίβ κατάφερε να σκοράρει, όταν ο Ζιβογκλιάντοβ σέντραρε από δεξιά και ο Λισακόβιτς με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, έγραψε το 2-2. Οι γηπεδούχοι έψαξαν το τρίτο γκολ, αλλά στις καθυστερήσεις ο Γκιλιέρμε πραγματοποίησε μεγάλη διπλή επέμβαση σε διαδοχικά πλασέ του Ντάκα εξ επαφής.

Σάλτσμπουργκ: Στάνκοβιτς, Ούλμερ, Βαλτσί, Ραμάλιο, Σζομποσζλάι, Βέμπερ, Καμαρά (73’ Οκουγκάουα), Μουεπού, Ντάκα, Κοϊτά (53’ Μπερίσα), Γιουνούζοβιτς (84’ Οκαφόρ)

Λοκομοτίβ Μόσχας: Γκιλιέρμε, Τσόρλουκα, Ζεμαλέτντινοβ (63’ Καμανό), Σμολόβ (63’ Ριμπτσίνσκι), Κριχόβιακ, Ζιβογκλιάντοβ, Αντόν Μίραντσουκ (69’ Ζε Λουίς), Μουρίλο, Κουλίκοβ, Ρίμπους, Έντερ (69’ Λισακόβτς)

Κριστιάνο Ρονάλντο: Μια εντυπωσιακή Ferrari είναι το νέο super car στη μεγάλη συλλογή του (photo)