Μπαρτσελόνα-Νάπολι 3-1: Στους «8» με «μυθικό» Μέσι (video+photos)

Η Μπαρτσελόνα «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο την πρόκριση κόντρα στη Νάπολι και με το τελικό 3-1 βρίσκεται για ακόμα μια φορά στα προημιτελικά του Champions League.

Το 1-1 στο πρώτο παιχνίδι των δυο ομάδων στο «Σαν Πάολο», άφηνε ανοικτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς στο «Καμπ Νου». Με δεδομένη και την απογοήτευση της Μπαρτσελόνα για την απώλεια του πρωταθλήματος και την κακή εικόνα των Καταλανών που είχε αυξήσει την πίεση στον Κίκε Σετιέν, δεν ήταν λίγοι αυτοί που περίμεναν έναν αμφίρροπο επαναληπτικό. Και θα ήταν τέτοιος, αν η Νάπολι είχε καταφέρει να σκοράρει στο 2’ στη φάση όπου ο Μέρτενς έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Τερ Στέγκεν κι όχι στα δίχτυα.

Η Μπαρτσελόνα πήρε προβάδισμα, όμως, στο 10’ με τον Λενγκλέ μετά από κόρνερ του Ράκιτιτς και κάπου εκεί το έργο της ομάδας του Τζενάρο Γκατούζο έγινε… βουνό. Ειδικότερα όταν ο Λιονέλ Μέσι μπήκε ξανά σε… εξωγήινο mode, όλα έδειχναν να τελειώνουν για τους Ιταλούς! Ο Αργεντινός μύθος έβαλε ένα γκολ που μόνο αυτός μπορεί να πετύχει για το 2-0, είχε ένα ακόμα που ακυρώθηκε ενώ κέρδισε και το πέναλτι με το οποίο ο Σουάρεζ έκανε το 3-0.

Η Νάπολι παρότι είχε καλή εικόνα, ήθελε αλλά δεν μπορούσε το κάτι παραπάνω. Ο Λορέντσο Ινσίνιε με εύστοχο πέναλτι την έβαλε στο ματς κάνοντας το 3-1 στην εκπνοή του ημιχρόνου και στο δεύτερο μέρος έφτασε κοντά και σε ένα δεύτερο τέρμα που θα έδινε άλλη εικόνα στο ματς, όμως, δεν τα κατάφερε. Η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που πήρε την πρόκριση για το Final-8 του Champions League όπου θα αντιμετωπίσει τη Μπάγερν Μονάχου σε μονή αναμέτρηση…

Δείτε τα highlights του αγώνα

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός AKTOR: LIVE το Game 3 της σειράς των playoffs της Euroleague
Παναθηναϊκός AKTOR: Στο πλευρό της ομάδας ο Δ. Γιαννακόπουλος