Ολυμπιακός - Βικτόρια Πλζεν 4-0: Πρόκριση με ξέσπασμα (photos)

Θέση στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League έκλεισε ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη του 4-0 επί της Βικτόρια Πλζεν στο «Γ. Καραϊσκάκης». Οι «ερυθρόλευκοι» εξασφάλισαν παράλληλα την ευρωπαϊκή τους συνέχεια.

Το «συγκρότημα» του Πέδρο Μαρτίνς μπορεί πλέον να ετοιμάζεται για τις δύο «μάχες» με την Μπασακσεχίρ στην επόμενη φάση των προκριματικών της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, μια και πέρασε το… εμπόδιο των Τσέχων. Οι Πειραιώτες εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο το… ξέσπασμά τους στο δεύτερο μέρος και με… δράστες τους Γκιγέρμε (51’), Γκερέρο (69’), Σεμέδο (82’) και τη… βοήθεια του Μπράμπετς (73’) πανηγύρισαν την πρόκριση.

Με τη νίκη του αυτή, ο Ολυμπιακός εξασφάλισε την ευρωπαϊκή του συνέχεια, τουλάχιστον στο Europa League, μια και σε περίπτωση αποκλεισμού από τον 3ο προκριματικό θα βρίσκεται στους ομίλους της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης. Βέβαια, στόχος των Πειραιωτών είναι η πρόκριση επί των Τούρκων και η παρουσία στους ομίλους του Champions League, μετά από έναν χρόνο απουσίας.

Δυναμική εκκίνηση

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και θέλησαν με τη βοήθεια του κόσμου τους να πετύχουν ένα γρήγορο τέρμα, προκειμένου να βρεθούν ακόμα πιο κοντά στον στόχο της πρόκρισης. Μάλιστα, μόλις στο 2ο λεπτό, οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς έφτασαν μία… ανάσα από το γκολ, όταν η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Χρούσκα, έπειτα από επαφή του Γκιγέρμε. Η πίεση των Πειραιωτών συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, με τους Βαλμπουενά και Μασούρα να απειλούν την εστία των Τσέχων, χωρίς να βρίσκουν στόχο.

Μετά το πρώτο τέταρτο, οι γηπεδούχοι έριξαν ρυθμούς, κάτι φυσιολογικό για την εποχή ωστόσο απείλησαν και πάλι στο 21’ με τον Γκερέρο, αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, η Βικτόρια βρέθηκε για πρώτη φορά με αξιώσεις στα καρέ του Σα, αλλά η μπάλα πέρασε κόρνερ, έπειτα από κόντρα του Γκιγέρμε. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός απείλησε δις, αρχικά με τον Ποντένσε στο 41’ αλλά η μπάλα έφυγε κόρνερ και στο 45’ ο Μασούρας έκανε το σουτ με τον Χρούσκα να αποκρούει.

«Ερυθρόλευκο» ξέσπασμα

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την ίδια «εικόνα» που είχε η εκκίνηση του ματς, ήτοι με τον Ολυμπιακό να πιέζει για το γρήγορο γκολ. Και τα κατάφερε στην πρώτη του επίσκεψη στα καρέ της Βικτόρια. Συγκεκριμένα, στο 51’ ο Μασούρας απείλησε με σουτ, ο Χρούσκα έδιωξε σε κόρνερ και από την εξέλιξη της φάσης, ο Γκιγέρμε με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους Πειραιώτες. Πλέον, οι γηπεδούχοι είχαν πετύχει τον πρώτο τους στόχο, καθώς ανάγκασαν τους Τσέχους να βγουν από τα καρέ τους.

Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να αντιδράσουν, αλλά δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού, ο οποίος προσπάθησε να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις. Η πρώτη απόπειρα για το δεύτερο τέρμα έγινε στο 65’ με τον Μασούρα, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε άουτ, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Γκερέρο έδειξε το ταλέντο του. Ο Ισπανός πήρε τη μπάλα από την μεσαία γραμμή, βρήκε μπροστά του τον Πέρνιτσα, τον ταλαιπώρησε σε μεγάλο βαθμό και με το εξωτερικό, νίκησε τον Χρούσκα, που δεν μπόρεσε να ελέγξει την πορεία της μπάλας. Το 2-0 έδωσε άλλον… αέρα στους Περαιώτες, οι οποίοι συνέχισαν να αναζητούν κι άλλα τέρματα.

Μάλιστα, στο 73’ όλα κρίθηκαν για τους γηπεδούχους. Έπειτα από κόρνερ, ο Γκιγέρμε πήρε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στον Μπράμπετς, άλλαξε πορεία και κατέληξε στην εστία του Χρούσκα για το 3-0. Ωστόσο, το… πάρτι για τους «ερυθρόλευκους» δεν είχε… τελειώσει, μια και στο 82’ ο Σεμέδο διαμόρφωσε το 4-0, καθώς εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ασταθή επέμβαση του πορτιέρο της Βικτόρια σε σουτ του Μεριά. Έτσι, οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν μία άνετη πρόκριση και μπορούν να στραφούν στα ματς με την Μπασακσεχίρ. Το πρώτο παιχνίδι θα γίνει στις 6 ή 7 Αυγούστου στην Τουρκία και ο επαναληπτικός στις 13 του ίδιου μήνα στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης, Μασούρας, Ποντένσε (85' Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (66΄Καμαρά), Γκερέρο (80' Ελ Αραμπί).

Βικτόρια Πλζεν (Πάβελ Βρμπα): Χρούτσκα, Ρέζνικ, Πέρνικα, Μπράμπετς, Χλούσεκ, Κάλβαχ (79' Γιάνοσεκ), Χροσόβσκι, Καγιάμπα (56' Κόβαριτς), Κόπιτς, Μίχαλικ (73' Χόρι), Κρμέντσικ.