Μπαρτσελόνα – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-0: Για… πλάκα στα ημιτελικά (video+photos)

Σε τυπική διαδικασία μετέτρεψε τη ρεβάνς η Μπαρτσελόνα που διέλυσε 3-0 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και πέρασε στα ημιτελικά του Champions League.

Με τον πλέον εμφατικό τρόπο «σφράγισε» την πρόκρισή της στους «4» του Champions League η Μπαρτσελόνα. Μετά τη νίκη της, 1-0, στο πρώτο ματς στο «Ολντ Τράφορντ», η «Μπάρτσα» διέλυσε και στη ρεβάνς τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και πέρασε πανηγυρικά στον ημιτελικό. Με τον Λιονέλ Μέσι να κάνει… όργια στο πρώτο ημίχρονο και να βάζει δυο γκολ σε  τέσσερα λεπτά, και τον Κουτίνιο να προσθέτει το… κερασάκι στην τούρτα, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε δεν είχε πρόβλημα να φτάσει στο 3-0 και να γίνει έτσι η πρώτη ομάδα που πέρασε στην τετράδα της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης στον κόσμο.

Αν και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προσπάθησε να… αιφνιδιάσει στο κατάμεστο «Καμπ Νου», έχοντας δοκάρι με τον Ράσφορντ στα 30’’ του ματς, γρήγορα η Μπαρτελόνα πήρε τον έλεγχο του αγώνα και κυριάρχησε. Στο 16’ ο Λιονέλ Μέσι άρχισε τα… μαγικά και με φοβερό αριστερό σουτ άνοιξε το σκορ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μέσι και πάλι με παρόμοιο τρόπο – και με ευθύνη του Ντε Χέα – διπλασίασε τα τέρματα της Μπαρτσελόνα και ουσιαστικά… έληξε το ματς.

Το 1-0 υπέρ της Μπαρτσελόνα στο πρώτο ματς, άλλωστε, δεν έδινε στη Γιουνάιτεντ περιθώρια για ανατροπή όπως αυτή που έγινε στο Παρίσι. Ο Ντε Χέα μετά το δεύτερο γκολ, πάντως, κράτησε σε… γήινα επίπεδα το σκορ αφού έκανε αρκετές αποκρούσεις, ενώ ο Μέσι πήγε να σκοράρει ακόμα και με ψαλιδάκι αλλά δεν βρήκε στόχο. Η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος, όταν ο Φελίπε Κουτίνιο με γκολ στο 61’ διαμόρφωσε το 3-0 που ήταν και το τελικό σκορ στο ματς. Έτσι, η Μπαρτσελόνα περιμένει τη νικήτρια του ζευγαριού Πόρτο – Λίβερπουλ, με τους Άγγλους να έχουν νικήσει 2-0 στο πρώτο ματς στο «Άνφιλντ» και να είναι το φαβορί για έναν… σούπερ ημιτελικό.

Δείτε τα Highlights του αγώνα

Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι
Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης: «Μας αρέσει ο ανήφορος - Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε»