Champions League: Ο Ντι Μαρία «πλήγωσε» τη Γιουνάιτεντ, προβάδισμα η Παρί! (video)

Με κορυφαίο τον Ντι Μαρία η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε 2-0 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και έχει τον πρώτο λόγο για την προκριση στους «8» του Champions League.

Χαρακτηρίστηκε ως το πιο αμφίρροπο ματς της φάσης των «16» του Champions League μετά την αποχώρηση του Ζοσέ Μουρίνιο από τη Γιουνάιτεντ και τον τραυματισμό του Νεϊμάρ.

Παρόλα αυτά η Παρί κάνοντας ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο  στο «Ολντ Τράφορντ» κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-0 και μαζί ένα τεράστιο προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση εν όψει του επαναληπτικού στη Γαλλία.

Οι Παριζιάνοι, με κορυφαίο τον Ντι Μαρία που έκανε «όργια» κόντρα στην πρώην του ομάδα, σκόραραν με τους Κιμπέπε (53') και Εμπαπέ (60') με τον Αργεντινό να βάζει την υπογράφη του καθώς δημιούργησε και τα δύο γκολ.

Η Γιουνάιτεντ ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική και ενδεχομένως και καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη παραδόθηκε πληρώνοντας και τις αναγκαστικές αλλαγές των Λίγκαρντ και Μαρσιάλ στην αναπαυλα.

Η ομάδα του Σόλσκιερ ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Πογκμπά που χάνει τη ρεβάνς.

Ο αγώνας:

Λίγες φάσεις είχε το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο, δεν έλειψε καθόλου ο ρυθμός. Και οι δύο ομάδες εστίασαν στην τακτική με την Γιουνάιτεντ να δείχνει πως πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Τη μεγαλύτερη στιγμή πάντως την είχε η Παρί όταν ο Εμπαμπέ στο 28', όντας εκτεθειμένος, αστόχησε από καλή θέση. Οι Άγγλοι που ξεκίνησαν δυναμικά απειλήσαν με το σουτ του Πογκμπά στο 16', ενώ έχασαν τον Λίγκαρντ με πρόβλημα τραυματισμού και τη θέση του πήρε ο Σάντσες.

Με αναγκαστική αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ άρχισε και το δεύτερο ημίχρονο. Ο Μαρσιάλ ένιωσε ενοχλήσεις και αντικαταστάθηκε από τον Μάτα. Η Παρί όμως ανέβασε στροφές και έδειξε τις διαθέσεις της. Ο Ντε Χέα σταματησε τον Εμπαμπέ στο 52' όμως στην εξέλιξη της φάσης ο Κιμπέπε από εκτέλεση κόρνερ άνοιξε το σκορ. Οι Γάλλοι δεν άργησαν να πετύχουν και το 2-0 με δράστη τον Εμπαπέ στο 60' με ασίστ του Ντι Μαρία.

O Αργεντινός ήταν εκπληκτικός κόντρα στην πρώην του ομάδα - από δική του εκτέλεση κόρνερ έγινε και το 1-0- κι αν ο Ντε Χέα δεν κατέβαζε ρολά η Παρί θα είχε σημειώσει τουλάχιστον δύο ακόμη τέρματα.

Σάλος με το σχόλιο του Τσιλαβέρτ για τον θάνατο του Μενότι: «Οι πίθηκοι είμαστε ακόμα ζωντανοί...»
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Ο ελίτ Τσβάιερ διευθύνει τη ρεβάνς των ημιτελικών
Premier League: Απορρίφθηκε η έφεση της Νότιγχαμ Φόρεστ, παραμένει η αφαίρεση βαθμών - Η βαθμολογία
Επίθεση με καυστικό οξύ: Στην εντατική 26χρονος διεθνής ποδοσφαιριστής (vid)