Ιταλία: Δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε η Ρόμα

Μπορεί να τα βρήκε «σκούρα» κόντρα στην Έμπολι όμως η Ρόμα κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 2-0 εκτός έδρας

Με γκολ του Ενζονζί στο 36΄ και του Τζέκο στο 85΄, αλλά και αρκετή δόση τύχης, η Ρόμα πέτυχε την τρίτη σερί νίκη της στο ιταλικό πρωτάθλημα (τέταρτη συνολικά, μαζί με το Champions League), επικρατώντας 2-0 στην έδρα της Έμπολι, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής. Οι «τζιαλορόσι», με τον Κώστα Μανωλά να αγωνίζεται σε όλο το 90λεπτο, ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και έχασαν ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, όμως οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο β΄ μέρος. Είχαν δοκάρι στο 50΄ με τον Μπενάσερ και έχασαν πέναλτι στο 58΄ με τον Καπούτο, πριν ο Τζέκο «σφραγίσει» τη νίκη της Ρόμα, που προσωρινά «αναρριχήθηκε» στην τρίτη θέση.

Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 8ης αγωνιστικής της Serie A:

Τορίνο-Φροζινόνε         3-2 (20΄ Ρινκόν, 46΄ Μπαζέλι, 71΄ Μπερενγκέρ - 58΄ Γκολντανίγκα, 64΄ Τσιάνο)

Κάλιαρι-Μπολόνια         2-0 (22΄ Ζοάο Πέδρο, 68΄ Παβολέτι)

Ουντινέζε-Γιουβέντους    0-2 (33΄ Μπετανκούρ, 37΄ Ρονάλντο)

Έμπολι-Ρόμα              0-2 (36΄ Ενζονζί, 85΄ Τζέκο)

Κιέβο        -1

* Από την Κιέβο έχουν αφαιρεθεί 3 βαθμοί.

Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό
Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!