ΑΕΚ-Μπενφίκα 2-3: Το πίστεψε, το πάλεψε, αλλά δεν την ήθελε! (video)

Η ΑΕΚ επέστρεψε από το 0-2, έκανε τρομερό δεύτερο ημίχρονο αλλά στάθηκε άτυχη και ο Σεμέντο κόντρα στη ροή του αγώνα χάρισε τη νίκη με 3-2 στην Μπενφίκα - Δύο γκολ ο Κλωναρίδης, αποχώρησαν με τραυματισμό Πόνσε και Οικονόμου

Σε ένα τρελό παιχνίδι στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ πήγε να κάνει μυθική ανατροπή κόντρα στην Μπενφίκα, όμως, ηττήθηκε με 3-2 κι έχασε την ευκαιρία να πάρει τους πρώτους της βαθμούς στους ομίλους του Champions League.

Η Ένωση βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με 2-0 με τέρματα των Σεφέροβιτς (6’) και Γκριμάλντο (15’), αλλά μετά το 25' κατάφερε να στριμώξει τους Πορτογάλους και να βγάλει φάσεις που ωστόσο δεν αξιοποίησε.

Η αποβολή του Ντίας στις καθυστερήσεις του πρώτου ημίχρονου έδωσε τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να διεκδικήσει τις πιθανότητές της κάτι το οποίο συνέβη στην επανάληψη.

Οι «κιτρινόμαυροι» εκμεταλλεύτηκαν απόλυτα τον παίκτη παραπάνω, πίεσαν αφόρητα και μπόρεσαν ισοφαρίσουν με γκολ του Κλωναρίδη στο 53' και στο 63' από ασίστ του Χουλτ.

Η ΑΕΚ αναζήτησε και το τέρμα της ολοκληρωτικής ανατροπής, είχε τρομερές ευκαιρίες, είχε όμως και ατυχίες. Ο Πόνσε και ο Οικονόμου αποχώρησαν με πρόβλημα τραυματισμού την ώρα που η Μπενφίκα δεν ήταν σε θέση να κρατήσει την μπάλα και ο Κλωναρίδης αστοχούσε απέναντι από τον Βλαχοδήμο στο 73'.

Στην αμέσως επόμενη επίθεση, και μοναδική στο δεύτερο ημίχρονο για τους Πορτογάλους, ο Σεμέντο με κούρσα και σουτ εκτός περιοχής χάρισε το τρίποντο στην Μπενφίκα.

Αυτό το γκολ το οποίο ήταν κόντρα στη ροή του αγώνα φρέναρε την ΑΕΚ που αν και το πάλεψε ξανά να επιστρέψει είχε ξεμείνει από δυνάμεις και παραδόθηκε σε ένα παιχνίδι που δεν άξιζε να χάσει με βάση την εικόνα της.

Ο Κλωναρίδης παίρνει δικαιωματικά τον τίτλο του MVP με τα δύο γκολ που σημείωσε και με τα οποία έφτασε τα έξι στη φετινή σεζόν, ενώ είχε συνολικά 7 στις δύο προηγούμενες!

Εκπληκτική ήταν η εμφάνιση του Νίκλας Χουλτ που «όργωσε» την αριστερή πτέρυγα ενώ σε συνεργασία με τον Μάνταλο δεν άφησαν τον Αντρέ Αλμέιδα να απειλήσει.

Αξίζει να σημειωθεί επίσης πως η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα στην έδρα της για πρώτη φορά μετά από 11 μήνες.

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου (λ.τρ. Τσόσιτς), Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες (80΄ Γκάλο), Γαλανόπουλος, Κλωναρίδης, Μπακασέτας, Μάνταλος, Πόνσε (λ.τρ. 61΄ Γιακουμάκης)

ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Ρούι Βιτόρια): Βλαχοδήμος, Αντρέ Αλμέιδα, Ρούμπεν Ντίας, Κόντι, Γκριμάλντο, Φέισα, Γκέντσον, Πίτσι (62΄ Αλφα Σεμέντο), Ράφα (84΄ Σέρβι), Σάλβιο (46’ Λέμα), Σεφέροβιτς