Champions League: Γλύτωσε τη Σίτι ο Σίλβα, «περίπατος» για Γιουβέντους (videos)

Μετά την ήττα από την Λιόν στην πρεμιέρα η Μάντσεστερ Σίτι χρειάστηκε ένα γκολ του Νταβίντ Σίλβα στο 87ο λεπτό προκειμένου να περάσει (2-1) από την έδρα της Χόφενχαϊμ. Δεν δυσκολεύτηκε (3-0) η Γιουβέντους κόντρα στην Γιούνγκ Μπόις

Από την «κόλαση» στον «παράδεισο» έστειλε την Μάντσεστερ Σίτι ο Νταβίντ Σίλβα καθώς με δικό του γκολ στο 87ο λεπτό του αγώνα οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα έφυγαν με το «διπλό» (2-1) από την έδρα της εξαιρετικής ως τώρα στη φάση των ομίλων του Champions League Χόφενχαϊμ. Η Σίτι δικαίως διαμαρτύρεται για πέναλτι που δεν της δόθηκε στο 74΄, όταν ο Σανέ ανατράπηκε πεντακάθαρα από τον Μπάουμαν, αλλά ο έμπειρος Σκόμινα υπέπεσε σε μεγάλο λάθος.

Από εκεί και πέρα δύο στα δύο για τη Γιουβέντους στον 8ο όμιλο, καθώς μετά το 2-0 επί της Βαλένθια στην πρεμιέρα, η «Μεγάλη Κυρία» επιβλήθηκε στο Τορίνο της Γιουνγκ Μπόις με 3-0. Οι Ελβετοί απέδειξαν για δεύτερο σερί ματς ότι είναι ο «αδύναμος κρίκος» του γκρουπ (σε δύο ματς έχουν δεχτεί 6 γκολ χωρίς να έχουν σκοράρει). Απόλυτος πρωταγωνιστής του ματς, ο Πάουλο Ντιμπάλα ο οποίος πέτυχε χατ τρικ (απών ήταν ο τιμωρημένος, Ρονάλντο).

Αναλυτικά τα σημερινά αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League:

5ος ΟΜΙΛΟΣ
ΑΕΚ - Μπενφίκα 22:00
Μπάγερν Μονάχου - Αγιαξ 22:00

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Χοφενχάιμ - Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (1΄ Μπελφοντίλ - 7΄ Αγουέρο, 87΄ Νταβίντ Σίλβα)
Λιόν - Σαχτάρ Ντόνετσκ 22:00

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Ρόμα - Βικτόρια Πλζεν 22:00
ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ρεάλ Μαδρίτης 22:00

8ος ΟΜΙΛΟΣ
Γιουβέντους - Γιουνγκ Μπόις 3-0 (5΄,33΄,69΄ Ντιμπάλα)
Μάντσεστερ Γ. - Βαλένθια 22:00

Γλιτώνει τη χρεοκοπία ο Μπόρις Μπέκερ
Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1