Στους «8» Μπαρτσελόνα, 3-0 την Τσέλσι (video)

Αν έχεις... Μέσι διάβαινε!

Ο Μέσι τα έκανε όλα στο 3-0 επί της Τσέλσι και η Μπαρτσελόνα τσέκαρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Champions League - Δείτε τα γκολ του αγώνα

Ο Μέσι «αποτελείωσε» κάθε ελπίδα της Τσέλσι στη Βαρκελώνη και έστειλε την Μπαρτσελόνα πανηγυρικά στους «8» του Champions League.

Ο Αργεντινός σταρ τα έκανε όλα στο 3-0 του Καμπ Νου που σφράγισε και το εισιτήριο για την επόμενη φάση μετά το 1-1 στο Λονδίνο. Σκόραρε δύο φορές, έφτιαξε το τέρμα του Ντεμπελέ και έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στην πρόκριση της ομάδας της Ερνέστο Βαλβέρδε.

Η Μπαρτσελόνα δεν ζορίστηκε ιδιαίτερα από την Τσέλσι. Και πως να ζοριστεί όταν ο Μέσι άνοιξε λογαριασμό μόλις στα 2 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα. Αυτό το γκολ δεν έδειξε μόνο το αφεντικό της πρόκρισης, αλλά ανέδειξε κι ένα ακόμα ρεκόρ για τον «Λίο». Τόσο γρήγορα δεν έχει ξανασκοράρει είτε σε συλλογικό είτε σε ομαδικό επίπεδο. Το έκανε όμως κι αυτό.

Κι αν το δοκάρι του Αλόνσο προς το τέλος του ημιχρόνου σε εκτέλεση φάουλ θα έδινε ενδιαφέρον, ο Αργεντινός είχε προλάβει να «κλειδώσει» λίγο νωρίτερα τη νίκη για τους «μπλαουγκράνα». Κούρσα, πάσα πάρε-βάλε στον Νεμπελέ και «πάπαλα» το έργο ανατροπής.

Το 2-0 έδινε την άνεση στην Μπαρτσελόνα να νιώθει ασφάλεια. Όμως, ο Μέσι δεν είχε τελειώσει ακόμα τη δουλειά που ο ίδιος είχε στο μυαλό του. Σκόραρε και στο 63' για το 100ο γκολ του στο Champions League κάνοντας πιο «γλυκιά» την «κατοστάρα» του Βαλβέρδε σε ευρωπαϊκές συμμετοχές στους πάγκους.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς (61΄ Αντρέ Γκόμεζ), Ινιέστα (56΄ Παουλίνιο), Σουάρες, Μέσι, Ντεμπελέ (67΄ Βιδάλ), Άλμπα, Σέρτζι Ρομπέρτο, Ουμτιτί

ΤΣΕΛΣΙ (Αντόνιο Κόντε): Κουρτουά, Ρούντιγκερ, Αλόνσο, Φάμπρεγας, Καντέ, Αζάρ (82΄ Πέδρο), Μόουζες (67΄ Ζαπακόστα), Ζιρού (67΄ Μοράτα), Γουίλιαν, Κρίστενσεν, Αθπιλικουέτα

Χάντμπολ: Η αποστολή της Εθνικής για την Ολλανδία
Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)