Επίδειξη δύναμης από Παρί, τα… χρειάστηκε η Ρεάλ

Και… τυπικά την παρουσία τους στις 16 καλύτερες ομάδες του Champions League «σφράγισαν» Ρεάλ Μαδρίτης και Παρί Σεν Ζερμέν.

Η «Βασίλισσα», λίγες μέρες μετά την βαριά ήττα από την Μπαρτσελόνα (4-0) στο clasico της Liga, έδειξε σωστή αντίδραση και πέρασε, έστω και δύσκολα, από την Ουκρανία, επικρατώντας 4-3 της Σαχτάρ Ντόνετσκ και παρέμεινε στην κορυφή του 1ου ομίλου της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Το «συγκρότημα» του Ράφα Μπενίτεθ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 18ο λεπτό, ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ. Στο 50’ ο Μόντριτς, έπειτα από ασίστ του Πορτογάλου διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Καρβαχάλ και πάλι από πάσα του CR7 ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Μάλιστα, ο Κριστιάνο Ρονάλντο με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 70’ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση των «μερέγχες».

Ωστόσο, στα τελευταία 15 λεπτά, οι Ουκρανοί λίγο έλειψε να προκαλέσουν… έμφραγμα στους Ισπανούς. Συγκεκριμένα, στο 77’ ο Τεϊξέιρα με πέναλτι μείωσε 4-1, στο 83’ ο Ντεντίνιο διαμόρφωσε το 4-2 και πέντε λεπτά αργότερα, ο Τεϊξέιρα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έγραψε το τελικό 4-3.

Σαχτάρ: Πιάτοφ, Όρντετς, Ρακίτσκι, Αζεβέντο (64’ Ντεντίνιο), Στεπανένκο, Φρεντ, Μπέρναρντ, Μάρλος (62’ Τάισον), Κομπίν, Τεϊξέιρα, Γκλάντκι ((74’ Φερέιρα).

Ρεάλ Μαδρίτης: Κασίγια, Βαράν (32' Ντανίλο), Πέπε, Νάτσο, Καρβαχάλ, Μπέιλ (71' Μπενζεμά), Κασεμίρο, Κόβατσιτς, Μόντριτς (62' Κρόος), Ίσκο, Ρονάλντο.

Άνετο… πέρασμα

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Παρί Σεν Ζερμέν, στην επιστροφή του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς στο Μάλμε, έκανε… πλάκα στην σουηδική ομάδα, μια και επιβλήθηκε 5-0.

Οι Παριζιάνοι ήταν εξαιρετικοί σ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, μια και μόλις στο 3ο λεπτό ο Ραμπιό άνοιξε το σκορ και στο 14’ ο Ντι Μαρία διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο δεύτερο μέρος, ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς πλήγωσε την πρώην ομάδα του, μια και στο 50’ διαμόρφωσε το 3-0. Στο 61’ οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να σκοράρουν, μια και ο Ρόζενμπεργκ αστόχησε σε πέναλτι και στο 68’ ο Ντι Μαρία με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έγραψε το 4-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου. Μάλιστα, στο 82’ ο Λούκας έκανε το τελικό 5-0.

Μάλμε: Βιλάντ, Κονάτε, Τίνερχολμ, Μπένγκτσον, Λεβίσκι, Αντού (81’ Ρακίπ), Ρόντιτς (60’ Έικρεμ), Ρόζενμπεργκ, Μπέργκετ, Τζούρτζιτς (70’ Κρουν).

Παρί Σεν Ζερμέν: Τραπ, Τιάγκο Σίλβα, Μαρκίνιος, Μάξουελ, Ντερ Βέιλ, Τιάγκο Μότα (69’ Σταμπουλί), Ντι Μαρία (69’ Λούκας), Ματουιντί, Ραμπιό, Καβάνι, Ιμπραΐμοβιτς (85’ Αγκουστίν).