UEFA Youth League: Αποκλεισμός για Ολυμπιακό από Σαχτάρ

Στους «16» του UEFA Youth League σταμάτησε η πορεία της ομάδας Νέων του Ολυμπιακού, καθώς αποκλείστηκε στα πέναλτι από την Σαχτάρ στην αναμέτρηση του Κιέβου.

Η ομάδα του Βασίλη Βούζα είχε καλή παρουσία, κόντρα στο «συγκρότημα» του Ντόνετσκ, όμως, δεν κατάφερε να περάσει στα προημιτελικά της διοργάνωσης, μια και δεν ήταν… τυχερή στην διαδικασία των πέναλτι. Ο Βέργος άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό, με ωραίο πλασέ, έπειτα από εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Λάτσι. Όμως, οι Ουκρανοί έφεραν το ματς στα ίσια (1-1) με εύστοχο πέναλτι του Βαχιμπεράτζε στο 26’ σε μία φάση που προκάλεσε πολλές αντιδράσεις από τους φιλοξενούμενους.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα στο 52’ καθώς το σουτ του Μανθάτη πέρασε άουτ, λίγα εκατοστά δίπλα από την εστία του Κούντρικ, ενώ στις καθυστερήσεις, ο Ηλιάδης «καθάρισε» το τετ-α-τετ του Ζουμπκόφ. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με το ισόπαλο 1-1 και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι, όπου η Σαχτάρ πήρε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.