Στα προημιτελικά με «τεσσάρα» η Ατλέτικο!

Η Ατλέτικο Μαδρίτης μετέτρεψε σε πάρτι τον επαναληπτικό με τη Μίλαν καθώς διέλυσε 4-1 τους «ροσονέρι» και προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά του Champions League

Οι «ροχιμπλάνκος» του Ντιέγκο Σιμεόνε ήταν καταιγιστικοί σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με εξαίρεση το γκολ της ισοφάρισης της Μίλαν, απέδειξαν πως ήταν η καλύτερη ομάδα του ζευγαριού και η πρόκριση τους άξιζε με το παραπάνω.

Το 1-0 του πρώτου αγώνα στο «Σαν Σίρο» βέβαια δεν έδινε «αέρα» άνεσης στην Ατλέτικο, για αυτό όμως φρόντισε ο... συνήθης ύποπτος, Ντιέγκο Κόστα. Μόλις στο δεύτερο λεπτό του επαναληπτικού άνοιξε το σκορ και έθεσε γερές βάσεις για την πρόκριση στην οκτάδα του θεσμού.

Οι παίκτες του Κλάρενς Ζέεντορφ αντέδρασαν και κατάφεραν στο 26’ να ισοφαρίσουν σε 1-1, με τον Κακά να καταθέτει τα διαπιστευτήριά του στο «Βιθέντε Καλδερόν», πετυχαίνοντας ένα σημαντικό γκολ. Ωστόσο, ο Βραζιλιάνος χαφ δεν ήταν αρκετός για τη Μίλαν.

Η Ατλέτικο έφτασε σε δεύτερο γκολ πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με τον... υπαρχηγό της, Αρντά Τουράν, να στέλνει τη μπάλα στο... παραθυράκι της εστίας του Αμπιάτι στο 39’ και το δεύτερο μέρος ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων.

Μοιραία ήρθε το 3-1 από τον Λουίς Γκαρσία στο 70’, πριν ο Ντιέγκο Κόστα με το δεύτερο τέρμα του στο ματς δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη-πρόκριση της Ατλέτικο.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Χουανφράν, Μιράντα, Γκοντίν, Φιλίπε, Τουράν (78’ Ροντρίγκες), Γκάμπι, Σουάρες, Κόκε (81’ Ντιέγκο), Γκαρσία (71’ Σόσα), Κόστα

ΜΙΛΑΝ: Αμπιάτι, Αμπάτε, Ραμί, Μπονέρα, Εμάνουελσον, Ντε Γιόνγκ (78’ Μουντάρι), Εσιέν (68’ Πατσίνι), Τααράμπτ (46’ Ρομπίνιο), Πόλι, Κακά, Μπαλοτέλι.