Τον «έσφαξαν»!

Ο Δημήτρης Κοντός γράφει για τον τείχος που ύψωσαν οι διαιτητές στο ΣΕΦ που κινδυνεύει να κλείσει αν πάμε σε πέμπτο τελικό.

Καταρχήν, πριν πούμε το οτιδήποτε να κάνουμε τον σταυρό μας που η φωτοβολίδα που χτύπησε τον συνεργάτη του Τσάβι Πασκουάλ τον Διαμαντή Παναγιωτόπολο (βρήκε και τον Γιάννη Μπουρούση) δεν επέφερε χειρότερα αποτελέσματα. Αυτό γιατί μάλλον παραμυθιαστήκαμε πως ο πολιτισμός «χτύπησε» το μπάσκετ και εφησυχάσαμε. Γιατί πολλές φορές ξεχνάμε την ουσία και ασχολούμαστε μόνο με τα γύρω, γύρω.

Για τον αγώνα τα πράγματα είναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ. Οι «πράσινοι» εμφάνισαν όπως και στον πρώτο τελικό το γνωστό πρόβλημα διαχείρισης της κατάστασης στα τελευταία κρίσιμα λεπτά. Έκαναν λάθη, έχασαν κρίσιμες βολές και φαινομενικά εύκολα λέι απ (Τζέιμς, Ρίβερς, Σίνγκλεντον) και δεν είχαν τη ψυχραιμία να εξαργυρώσουν αυτό που έχτιζαν παρά τις αντίξοες συνθήκες.

Ποιες είναι αυτές; Από το πρώτο ημίχρονο έγιναν δεκάδες λάθη κατά των πράσινων. Αν θέλετε μπορούμε να τις απαριθμήσουμε αν και είναι μάταιο. Από τα διαφορετικά κριτήρια σε καθαρές άμυνες στο κατέβασμα (π.χ. τα φάουλ του Τζέιμς εν αντιθέσει με αυτά των Μάντζαρη, Γουότερς), έως τ’ αμφισβητούμενα βήματα από τη μία (Παππάς, Γκιστ) και την τύφλωση από την άλλη (βήματα Σπανούλη πριν καρφώσει ο Μιλουτίνοφ για το 58-60)! Πεντακάθαρο φάουλ του Πρίντεζη στον Μπουρούση στην τρίτη περίοδο και δεκάδες ακόμη φάσεις.

Πάμε στα …σκληρά τώρα! Ο Ολυμπιακός γυρίζει το ματς στο 56-60 ο Παπανικολάου τσιμπάει στην προσποίηση του Τζέιμς τον γκρεμίζει  και οι διαιτητές δεν δίνουν τίποτε στον ορισμό του πιο κλασσικού φάουλ! Ένα λεπτό νωρίτερα ο Καλάθης χρεώνεται ανύπαρκτο φάουλ στον Μιλουτίνοφ που έχει κάνει τρία δεύτερα πριν το …συμβάν. Στο 61-62 στα 31 δεύτερα ο Τζέιμς κλέβει τη μπάλα και δίνονται βολές ξανά στον Σέρβο που γράφει το 63-62!

Στην τελευταία φάση μπορούμε να βάλουμε έναν τίτλο «έκανα και εγώ φάουλ»! Ο Σπανούλης παίζει αντικανονικά τον Τζέιμς τη στιγμή που ο Πρίντεζης πηγαίνει καροτσάκι και γκρεμίζει τον Σίνγκλεντον! Κάτι ανάλογο είχε γίνει και στο πρώτο ημίχρονο όταν σε κάρφωμα του Αγραβάνη ο Γιάνγκ έχει πετάξει τον συμπατριώτη στις διαφημιστικές! Τι να λέμε τώρα; Το ευτύχημα για τους «πράσινους» είναι πως ακόμη και έτσι μπορεί να το πάρει!

ΥΓ: Ο Σίνγκλεντον για ένα ακόμη ματς κινήθηκε σε ρηχά νερά και έχασε «δικά» του σουτ. Όπως πολλά ελεύθερα έχασε και ο Ρίβερς.

ΥΓ2: Στο τελευταίο πεντάλεπτο δεν υπάρχει καθαρή άμυνα του Ολυμπιακού στο παιχνίδι.

ΥΓ3: Ο Σχοινάς ήταν κατώτερος των περιστάσεων για ένα τέτοιο ματς, ο Καρακατσούνης και ο Δεσλής ήταν για ΚΛΑΜΑΤΑ! Τουλάχιστον!