Ολυμπιακοί Αγώνες: Στην κορυφή ΗΠΑ, Βραζιλία και Γαλλία – Ο πίνακας μεταλλίων (videos)

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Δείτε τον πίνακα των μεταλλίων της διοργάνωσης

Σε έναν τελικό που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Team USA πήρε τη νίκη απέναντι στους Γάλλους με 87-82 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ολυμπιακό τουρνουά του μπάσκετ.

Οι «τρικολόρ» πάλεψαν κόντρα στο απόλυτο φαβορί του τουρνουά, όμως ο Κέβιν Ντουράντ ήταν σε τρομερή κατάσταση κι οδήγησε τις ΗΠΑ στην κορυφή.

Με τον Πάτι Μιλς να κάνει «όργια», η Αυστραλία επικράτησε 107-93 της Σλοβενίας και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Οι «Μπούμερς» πανηγύρισαν έτσι το πρώτο Ολυμπιακό μετάλλιο της ιστορίας τους.

Η Βραζιλία νίκησε στην παράταση με 2-1 (1-1κ.α.) την Ισπανία και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο για δεύτερη συνεχόμενη διοργάνωση. H «σελεσάο» πανηγύρισε μετάλλιο για τέταρτη συνεχόμενη διοργάνωση, με τον Ντάνι Άλβες να γράφει ιστορία καθώς έφτασε στα 44 τρόπαια στη σπουδαία καριέρα του.

Οι ΗΠΑ κατάκτησαν για τρίτη συνεχή φορά στους Αγώνες το χρυσό μετάλλιο στη γυναικεία υδατοσφαίριση. Η ομάδα του Άνταμ Κρικόριαν έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Ισπανία, φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη με 14-5.

Δύο χρυσά μετάλλια σε δύο από τα σημαντικότερα ομαδικά αθλήματα πανηγύρισε η Γαλλία το Σάββατο (7/8) στο Τόκιο. Οι «τρικολόρ» κατέκτησαν την κορυφή τόσο στο βόλεϊ, όσο και στο χάντμπολ.

Η Λινόι Ασράμ έκανε τη μεγάλη έκπληξη στο σύνθετο ατομικό. Η αθλήτρια από το Ισραήλ χάρισε στη χώρα της το πρώτο χρυσό μετάλλιο στη ρυθμική γυμναστική.

Το δεύτερο χρυσό μετάλλιο και τρίτο συνολικά στο Τόκιο κατέκτησε η εκπληκτική Σιφάν Χασάν. Η αθλήτρια από την Ολλανδία πήγε στο μεγάλο ραντεβού του αθλητισμού με στόχο το... τρεμπλ στα 10.000, 5.000 και 1.500 μέτρα. Μολονότι δεν έκανε το «τρία στα τρία» τα κατάφερε!

Ο Γιάκομπ Ινγκεμπρίγκτσεν πανηγύρισε άλλη μια μεγάλη νίκη, ίσως τη μεγαλύτερη της καριέρας του, και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 1.500 μέτρα στο Τόκιο. Ο... ιπτάμενος Νορβηγός πραγματοποίησε μια εξαιρετική κούρσα και συνδύασε την πρωτιά του με νέο Ολυμπιακό ρεκόρ.

Ο Νεράι Τσόπρα ήταν εντυπωσιακός και κατέκτησε την πρώτη θέση στον ακοντισμό, χαρίζοντας το πρώτο χρυσό μετάλλιο της Ινδίας στον στίβο. Ο 23χρονος αθλητής στην πρώτη του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση κι έκανε τη μεγάλη έκπληξη.

Το χρυσό μετάλλιο τόσο στα 4Χ400 των ανδρών, όσο και εκείνα των γυναικών κατέκτησαν οι ΗΠΑ στο Τόκιο. Οι Αμερικανοί υπερασπίστηκαν τους τίτλους που είχαν κατακτήσει στο Ρίο το 2016.

Η Μαρία Λασιτσκένε επικράτησε στον τελικό του ύψους και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Τόκιο, το οποίο ήταν το πρώτο της στη μεγάλη γιορτή του αθλητισμού. Η σπουδαία Ρωσίδα άλτρια που είχε στεφθεί πρωταθλήτρια Ευρώπης (2018) και κόσμου (2015, 2017, 2019), πρόσθεσε και το μοναδικό μετάλλιο που της έλλειπε.

Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό
Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!