Ολυμπιακοί Αγώνες - Ποδόσφαιρο: Και τώρα οι δυο τους - Μάχη Βραζιλίας και Ισπανίας στον τελικό

Ολυμπιακοί Αγώνες: Την πρόκριση για τον τελικό του τουρνουά ποδοσφαίρου ανδρών πήραν Βραζιλία και Ισπανία

Η Ισπανία επιβεβαίωσε πολύ δύσκολα τα προγνωστικά κόντρα στην Ιαπωνία, τελικά νίκησε στην παράταση με 1-0 στο Saitama Stadium και προκρίθηκε στον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου των ανδρών, όπου θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο κόντρα στη Βραζιλία, η οποία νωρίτερα σήμερα απέκλεισε στα πέναλτι το Μεξικό.

Ο Μάρκο Ασένσιο της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν αυτός, που μπήκε σαν αλλαγή, και λύτρωσε τους «φούριας ρόχας», καθώς με δικό του γκολ στο 115ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ και έστειλε την Ολυμπιακή ομάδα της χώρας του στον τελικό της 7ης Αυγούστου (14:30 ώρα Ελλάδας).

Οι Ισπανοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα, πίεσαν την αντίπαλη άμυνα, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους μέσα στην καλά στημένη και οργανωμένη άμυνα της Ιαπωνίας. Το ματς στην κανονική του διάρκεια έληξε χωρίς γκολ και στην παράταση ο Ασένσιο έδωσε τη λύση και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη και την πρόκριση.

Στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι κρίθηκε ο -χρονικά- πρώτος ημιτελικός του Ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου των ανδρών. Οι παίκτες του Μεξικού και της Βραζιλίας, δεν κατάφεραν να σκοράρουν στην κανονική διάρκεια και στην παράταση του αγώνα κι έτσι το «εισιτήριο» για τον τελικό της 7ης Αυγούστου κρίθηκε από την «άσπρη βούλα».

Ψυχραιμότεροι και πιό εύστοχοι, απεδείχθησαν οι Βραζιλιάνοι, καθώς σκόραραν οι Αλβες, Μαρτινέλι, Γκιμαράες και Ρεϊνιέρ, ενώ για τους Μεξικανούς δεν «βρήκαν στόχο» οι Αγκίρε και Βάσκεθ στα πρώτα δύο πέναλτι, με αποτέλεσμα το γκολ του Ροντρίγκεθ να μην έχει ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ