Ολυμπιακοί Αγώνες - Μπάσκετ Ανδρών: Δια πυρός και σιδήρου η Γαλλία στους «4» (photos&videos)

Το απόλυτο φαβορί των Ολυμπιακών αγώνων το έκανε ξανά και κέρδισε και την Ιταλία στο προημιτελικά του θεσμού σε ένα απίστευτο ντέρμπι!

Η Γαλλία πέρασε στους ημιτελικούς των Ολυμπιακών Αγώνων πολύ δύσκολα από τους Ιταλούς με σκορ 75-84.

Μέχρι το ημίχρονο το παιχνίδι ήταν θα λέγαμε στα ίσα, με τους Ιταλούς να παίζουν πολύ ανταγωνιστικά στο γήπεδο της Σαϊτάμα.

Οι δυο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με τους Γάλλους να προπορεύονται με έναν μόλις πόντο διαφορά (43-42).

Η διαφορά ξέφυγε σε διψήφιο επίπεδο στο τρίτο δεκάλεπτο και η ομάδα του Μέο Σακέτι δεν μπορούσε να απαντήσει στα επιθετικά “χτυπήματα” της Γαλλίας.

Η εικόνα άλλαξε τελείως όταν στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ιταλοί μηδένισαν τη διαφορά  μετατρέποντας το παιχνίδι σε απόλυτο ντέρμπι.

Ωστόσο, οι Ιταλοί όσο κι αν πάλεψαν με τους Πολονάρα και Γκαλινέρι στο... τιμόνι δεν κατόρθωσαν να σπάσουν το αήττητο των Γάλλων, οι οποίοι πάνε στους “4”.

Ο Ρούντι Γκομπέρ είχε συνολικά 22 πόντους (10/13 διπ., 9 ριμπ.) , με τον Εβάν Φουρνιε να προσθέτει 21 πόντους (4/9 διπ., 3/9 τριπ., 4 ασίστ) και τον Νικολά Μπατούμ 15 πόντους (3/8 διπ., 2/4 τριπ.) μαζεύοντας και 14 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 42-43, 54-64, 75-84

Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι