Ολυμπιακοί Αγώνες - Μπάσκετ Ανδρών: Επίδειξη δύναμης από τις ΗΠΑ - Πέρασε στους «4» (photos&video)

Οι ΗΠΑ με ηγέτη τον KD επικράτησε των Ισπανών και θα βρεθεί στα ημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων.

Με τον ηγετικό Κέβιν Ντουράντ να κάνει σπουδαίο ματς, οι ΗΠΑ επικράτησαν της Ισπανίας με 95-81 στον δεύτερο προημιτελικό του Ολυμπιακού τουρνουά και προκρίθηκαν στους «4», όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή της αναμέτρησης μεταξύ της Αυστραλίας και της Αργεντινής.

Οι Ισπανοί, άρχισαν πιο δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκαν με 21-19 στο δεκάλεπτο ενώ συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και στη δεύτερη περίοδο όταν και προηγήθηκαν με 39-29. Κάπου εκεί ανέλαβε ο Ντουράντ, και οι Αμερικανοί με επιμέρους σκορ 36-10 πήραν προβάδισμα 16 πόντων (65-49).

Η «ρόχα» με μπροστάρη τον Ρίκι Ρούμπιο, πίεσε και κατάφερε να μειώσει σε 69-65. Όμως, όπως φάνηκε στην συνέχεια, ξέμεινε από δυνάμεις και οι Ηνωμένες Πολιτείες έφτασαν τελικά στη νίκη με 95-81.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ντουράντ με 29 πόντους, ενώ 13 πόντους πρόσθεσε ο Τζέισον Τέιτουμ και 12 ο Τζρου Χόλιντεϊ.

Για τους Ισπανούς, ο Ρίκι Ρούμπιο ήταν συγκλονιστικός και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 38 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 43-43, 63-69, 81-95

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι