Ολυμπιακοί Αγώνες: Το μήνυμα Αυγενάκη για το «χρυσό» του Τεντόγλου (photos+video)

Ολυμπιακοί Αγώνες: Τα συγχαρητήριά του στον Μίλτο Τεντόγλου έστειλε ο Λευτέρης Αυγενάκης.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έγινε ο δεύτερος… εκπρόσωπος της χώρας μας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο που κρέμασε ή για την ακρίβεια θα κρεμάσει το μεσημέρι της Δευτέρας (02/08) χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο στο στήθος του.

Ο 23χρονος άλτης κατάφερε να ανέβει στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου έπειτα από έναν τρομερό τελικό, που είχε κατάληξη… θρίλερ. Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν τρίτος από την αρχή του τελικού, καθώς στην πρώτη του προσπάθεια είχε 8.11μ. και 8.15μ. στην πέμπτη αλλά ήταν μακριά από την καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο με 8.60μ. που ήταν δική του.

Στο τελευταίο άλμα, ο Ισπανός Κάθερες τον… έβγαλε από το βάθρο, κάνοντας 8.18μ., αλλά ο 23χρονος πρωταθλητή έκανε την αντεπίθεσή του και με μυθικό τελευταίο άλμα στα 8.41μ. βρέθηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου, φέρνοντας στην χώρα μας το δεύτερο χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Στην δεύτερη θέση έμεινε ο Ετσεβαρία από την Κούβα, ο οποίος είχε και αυτός 8.41μ. αλλά στην 3η προσπάθεια που επιχείρησε, ενώ στην συνέχεια είχε έναν τραυματισμό που δεν του επέτρεψε να συνεχίσει. Έτσι, ο Μίλτος Τεντόγλου τερμάτισε τον αγώνα στην πρώτη θέση.

Λίγο μετά το τέλος του τελικού, ο Λευτέρης Αυγενάκης μέσω του προσωπικού του προφίλ στο Twitter έστειλε τα συγχαρητήριά του στον Έλληνα πρωταθλητή. «Θερμά συγχαρητήρια στον Ολυμπιονίκη μας, Μίλτο Τεντόγλου. Έκανε χρυσό άλμα στην κορυφή του κόσμου, έγραψε ανεξίτηλα Ιστορία με τον συγκλονιστικό του αγώνα στο μήκος. Μπράβο, Μίλτο! Υπερήφανη η Ελλάδα, σε ευχαριστούμε. #TeamHellas», έγραψε χαρακτηριστικά.