Ολυμπιακοί Αγώνες: Πρόωρος αποκλεισμός για την Ψάρρα στην 6η Ολυμπιακή συμμετοχή της.Τα αποτελέσματα

Ολυμπιακοί Αγώνες: Έγραψε ιστορία με την 6η της συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες η Ευαγγελία Ψάρρα αν και έμεινε εκτός συνέχειας στην φάση των «64» του Ολυμπιακού τουρνουά τοξοβολίας στο Τόκιο. Οι νικητές των αγωνισμάτων.

Τα ελληνικά «χρώματα» στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο εκπροσώπησε η Ευαγγελία Ψάρρα. Η 47χρονη πρωταθλήτρια, η οποία μετείχε για έκτη φορά στην καριέρα της στο κορυφαίο αθλητικό «ραντεβού» και έτσι κατάφερε να «πιάσει» στην πρώτη θέση της λίστας των Ελλήνων με τις περισσότερες Ολυμπιακές συμμετοχές την Άγη Κασούμη και τον Τάσο Μπουντούρη.

Η Ψάρρα αντιμετώπισε στη φάση των «64» του ατομικού την Τσία-Εν Λιν από την Κινεζική Ταϊπέι και ηττήθηκε με 6-4, μένοντας εκτός συνέχειας.

Με τη Νότια Κορέα, ολοκληρώθηκε το Ολυμπιακό τουρνουά της τοξοβολίας στο Τόκιο. Οι αθλητές και οι αθλήτριες της ασιατικής χώρας κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στα τέσσερα από τα πέντε αγωνίσματα του αθλήματος, καθώς ο Τούρκος Μετέ Γκαζόζ επικράτησε στο ατομικό ανδρών, αγώνισμα στο οποίο η Νότια Κορέα έμεινε εκτός βάθρου.

Ενώ στην επιτυχία της Νότιας Κορέας στο Ολυμπιακό τουρνουά τοξοβολίας του Τόκιο πρωτοστατεί  η Σαν Αν, καθώς η 20χρονη αθλήτρια κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, στο ατομικό και το ομαδικό γυναικών, καθώς και το μεικτό ομαδικό. Στο μεταξύ, ο 17χρονος συμπατριώτης της, Τζε Ντέοκ Κιμ, συνέβαλε στην κατάκτηση των χρυσών μεταλλίων στο ομαδικό ανδρών και το μεικτό ομαδικό.

Οι πρώτες τριάδες στα αγωνίσματα της τοξοβολίας και ο πίνακας μεταλλίων του αθλήματος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο έχουν ως εξής: