Ολυμπιακοί Αγώνες: Στους «16» η Ναόμι Οσάκα μέσα στο… σπίτι της

Ολυμπιακοί Αγώνες: Η Ναόμι Οσάκα επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και παίζοντας… εντός έδρας και όμορφο τένις, νίκησε εύκολα με 2-0 σετ την Βικτόρια Γκόλουμπιτς και προκρίθηκε στους «16» του Ολυμπιακού τουρνουά στο Τόκιο.

Η 23χρονη Γιαπωνέζα με 6-3, 6-2, σε περίπου 65 λεπτά διέλυσε την Ελβετή, Βικτόρια Γκόλουμπιτς, στο δεύτερο της αγώνα στο Ολυμπιακό τουρνουά τένις, που έγινε στο Ariake Tennis Park, και πανηγύρισε την πρόκριση για τις «16» της διοργάνωσης.

Η Ναόμι Οσάκα, Νο 2 στην παγκόσμια κατάταξη, η οποία την Παρασκευή μετέφερε την Ολυμπιακή φλόγα ως τελευταία λαμπαδηδρόμος, ανάβοντας τον Ολυμπιακό βωμό στην τελετή έναρξη, αποτελεί το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου στις γυναίκες στους 32ους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ενώ όπως δήλωσε: «Όχι δεν νιώθω πίεση. Νιώθω μεγάλη χαρά που είμαι εδώ και θα κάνω ότι μπορώ για το χρυσό μετάλλιο. Στο τουρνουά παίζουν οι κορυφαίες στον κόσμο και θα γίνει μια δυνατή μάχη. Κοιτάω το κάθε ματς ξεχωριστά και είμαι σε καλή αγωνιστική κατάσταση».

Στον 3ο γύρο προκρίθηκε και η εξαιρετική Ρωσίδα τενίστρια, Παβλιουτσένκοβα που ήταν και φιναλίστ του φετινού Roland Garros καθώς σε μόλις 54 λεπτά επικράτησε της Γερμανίδας Άννα-Λένα Φρίτσμαν με 6-1, 6-1. Ενώ μέχρι στιγμής στο τουρνουά έχει… παραχωρήσει μόλις 3 games στις δύο αντιπάλους της!

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου
NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ
Αποχαιρετιστήριο Eurojackpot πάρτι στη Μαρίνα Σάττι
Λευτέρης Πετρούνιας: Ραντεβού με την Ιστορία για τον «άρχοντα των κρίκων» - Ώρα τελικού στο Ρίμινι