Ολυμπιακοί Αγώνες- Ιστιοπλοΐα: Στην 21η θέση της γενικής κατάταξης στα RS:X η Δίβαρη

Ολυμπιακοί Αγώνες: Η Κατερίνα Δίβαρη «σκαρφάλωσε» δύο θέσεις στη γενική κατάταξη μετά την ολοκλήρωση των τριών ιστιοδρομιών της 2ης ημέρας στην κατηγορία σκαφών RS:X γυναικών στο Τόκιο.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, η οποία χθες, Κυριακή ήταν στην 23η θέση με 38 βαθμούς ποινής (19η στην 1η, τη 2η και την 3η ιστιοδρομία), βρίσκεται σήμερα, Δευτέρα (26/7) στην 21η θέση με 97 βαθμούς ποινής, με την ολοκλήρωση των τριών ιστιοδρομιών, στην Ενοσίμα, όπου διεξάγονται τα αγωνίσματα ιστιοπλοΐας των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Συγκεκριμένα, στην 4η ιστιοδρομία, η Δίβαρη κατετάγη 20η, όπως και στην 5η, ενώ στην 6η ήταν 23η, την οποία και αφαίρεσε, καθώς ήταν η χειρότερή της.

Παράλληλα η Κύπρια Νατάσα Λάππα, βρίσκεται στην 22η θέση με 107 βαθμούς ποινής, αφού τερμάτισε 24η (1η), 25η (2η) και 26η (3η), 19η (4η), 17η (5η) και 22η (6η). Πέταξε την 3η κούρσα της, καθώς είχε το χειρότερο πλασάρισμα έως τώρα.

Προηγείται η Γαλλίδα Σαρλίν Πικόν με 14 βαθμούς ποινής, δεύτερη είναι η Βρετανίδα Έμα Ουίλσον με 14β. ποινής, ενώ τρίτη στη γενική κατάταξη μέχρι στιγμής είναι η Κινέζα Γιουνξιού Λου με 16 βαθμούς ποινής.

Συνολικά στα RS:X γυναικών μετέχουν 27 αθλήτριες.

Κύπελλο Ελλάδας: Άναψε «πράσινο» για τελικό με κόσμο ο Αχιλλέας Μπέος - Διαφωνία για τον αριθμό
Ρεάλ Μαδρίτης: Καταγγελία του Ρούντιγκερ μετά τη σύνδεσή του με την ISIS
Σούπερ προσφορές* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες των ελληνικών ομάδων στη Euroleague
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague