Ολυμπιακοί Αγώνες: Βγήκε ο αντίπαλος του Τσιτσιπά στο 2ο γύρο (video)

Ολυμπιακοί Αγώνες: Τον Αμερικανό, Φράνσις Τιαφόε αναμένεται να αντιμετωπίσει ο Στέφανος Τσιτσιπάς στη συνέχεια του ολυμπιακού τουρνουά τένις στο Τόκιο.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε ιδανικά στην πρώτη του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς αγώνες, καθώς νίκησε στον 1ο γύρο, στο «Ariake tennis Park» του Τόκιο τον Γερμανό Φίλιπ Κόλσραϊμπερ, No 112 στον κόσμο.

Ο 22χρονος Έλληνας πρωταθλητής, Νο 4 στην παγκόσμια κατάταξη, στο 2ο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά θα αντιμετωπίσει τον Αμερικανό, Φράνσις Τιαφόε, ο οποίος επικράτησε σχετικά εύκολα του Σουνγού Κβον (Νότια Κορέα) με 2-0 σετ (6-3, 6-2) σε 69 λεπτά αγώνα.

Ο Τσιτσιπάς θέλει… τη ρεβάνς από τον Τιαφόε τέσσερις εβδομάδες μετά την ήττα του από τον Αμερικανό στον 1ο γύρο του Γουίμπλεντον με 3-0 σετ.

Παράλληλα ο δις “χρυσός” Ολυμπιονίκης σε Λονδίνο (2012) και Ρίο (2016), Άντι Μάρεϊ απέσυρε τη συμμετοχή του από τον προγραμματισμένο αγώνα του 1ου γύρου κόντρα στον Φελίξ-Οζέρ Αλιασίμ λόγω ενοχλήσεων στον τετρακέφαλο.

Η απόσυρση της τελευταίας στιγμής του Άντι Μάρεϊ, περισσότερο… μπέρδεψε παρά χαλάρωσε τον Φελίξ Οζέρ Αλιασίμ, ο οποίος γνώρισε την ήττα από τον Νο190 του κόσμου Μαξ Πουρσέλ με 6-4, 7-6(2).

Παράλληλα ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στον Γιεν-Σουν Λου και με 6-1, 6-3 επί του 37χρονου από την Ταϊπέι, προκρίθηκε στο 2ο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά την Κυριακή.

Τέλος ο Κέι Νισικόρι ήταν ο μεγάλος νικητής σε ένα από τα σημαντικά παιχνίδια της 2ης ημέρας του Ολυμπιακού τουρνουά τένις στο Τόκιο. Ο Ιάπωνας επικράτησε με 6-3, 6-4 του Νο7 του κόσμου παίρνοντας την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Δείτε εδώ τα highlights του αγώνα του Στέφανου Τσιτσιπά.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Να υπερασπιστούμε τη δεύτερη θέση με ομαδικότητα και επιθετική άμυνα»