Στην παράταση η ΑΕ Κοζάνης

Σπουδαία πρόκριση πήρε η ΑΕ Κοζάνης στα Γρεβενά, επικρατώντας 3-2 της Σειρήνας, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για τη συνέχεια του Κυπέλλου Ερασιτεχνών.

Το παιχνίδι στα Γρεβενά ξεκίνησε πολύ δυνατά, με το 2-2 της κανονικής διάρκειας να διαμορφώνεται στο πρώτο ημίχρονο. Στο 10’ ο Καραγιάννης άνοιξε το σκορ με σουτ για τη Σειρήνα, αλλά η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε στο 20’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Μάλιστα στο 24’, ο Κιουλτζής με τακουνάκι έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Κοζάνης. Ωστόσο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 πάλι με τον Καραγιάννη στο 40’.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκορ δεν άλλαξε, όμως στο 80’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς ο Καραγεώργος δέχτηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση κι όλα έδειχναν πως θα κριθεί στα πέναλτι η πρόκριση. Όμως ο Ευαγγελόπουλος πέτυχε το γκολ στο 118’ για την ΑΕ Κοζάνης, στέλνοντάς την στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών.

ΣΕΙΡΗΝΑ: Αθανασόπουλος, Πολύζος, Γεωργίου (80’ Βαζάκας), Κυριακίδης (85’ Φαρμάκης), Λαναρής, Κουκουτσέλας, Γκέτσιος, Αναγνώστου (46’ Τσιάτσιος), Μπλάντος, Καραγιάννης, Τζερεμές

ΑΕ ΚΟΖΑΝΗΣ: Πεχλιβανίδης, Γκάλιος, Ρηνιώτης, Παλόγλου, Αραγιάς, Γκιουλτζής, Τσολακίδης, Χιντ, Σαλονικίδης, Καραγεώργος, Ζάμπακας (60’ Ευαγγελόπουλος).

Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (24/04) - «Πώρωση» στο ντέρμπι
NBA: «Έσπασαν» το Μιλγουόκι οι Πέισερς - Διέλυσαν τους Μπακς και έκαναν το 1-1
ΑΕΚ: Ανοίγει τις πύλες του το Μουσείο Ιστορίας | Τα ωράρια λειτουργίας κι οι τιμές των εισιτηρίων
Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό