Πρεμιέρα με το… δεξί για την Σπάρτη, παρουσία Δ. Γιαννακόπουλου

Το πρώτο και μεγαλύτερο βήμα για την άνοδο στη Γ' Εθνική έγινε για την Σπάρτη, που παίζοντας καταπληκτικό ποδόσφαιρο επικράτησε εύκολα του Πανθυρεατικού με 3-0 στην πρεμιέρα των μπαράζ παρουσία του Δημήτρη Γιαννακόπουλου.

Η πρωταθλήτρια Λακωνίας κατόρθωσε να πάρει τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι από το πρώτο μόλις λεπτό, μη αφήνοντας περιθώρια στον Πανθυρεατικό να πιστέψουν οι παίκτες του ότι μπορούσαν να φύγουν με θετικό αποτέλεσμα. Και μάλιστα, πήρε με το καλημέρα... κεφάλι στον όμιλο, αφού στο άλλο ματς της πρεμιέρας, ο Ερμής Κιβερίου ισοφάρισε στο 90' τον Πάμισο Μεσσήνης σε 2-2.

Περισσότεροι από 2.000 οπαδοί της Σπάρτης δημιούργησαν καταπληκτική ατμόσφαιρα, δείχνοντας τη δίψα που υπάρχει στην πόλη για την επίτευξη του μεγάλου στόχου.

Το σκορ άνοιξε στο 38ο λεπτό ο Γκέρτσος με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα, πέναλτι που κέρδισε από τον Πολυμενάκο.

Και πριν καλά καλά σταματήσουν οι πανηγυρισμοί για το 1-0, η Σπάρτη «καθάρισε» το ματς, φτάνοντας στο δεύτερο γκολ, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι σε ανατροπή του Αράπογλου από τον Μπάρλα, τον Τσούκλη να εκτελεί και με δεύτερη προσπάθεια μετά την επέμβαση του Σούρσου να γράφει το 2-0.

Η Σπάρτη έχασε κλασσική ευκαιρία για το 3-0 στη συμπλήρωση των 45 λεπτών του ημιχρόνου, καθώς ο Γκέρτσος κατόρθωσε να αστοχήσει σε κενή εστία, έχοντας αφήσει πίσω του και τον γκολκίπερ του Πανθυρεατικού.

Ο χορός των γκολ συνεχίστηκε πάντως στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς με το... καλημέρα η Σπάρτη έφτασε στο 3-0 με σκόρερ τον Ντορίν, ο οποίος μόνος απέναντι στον Σούρσο δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Πλέον, στην Σπάρτη γυρίζουν σελίδα και προετοιμάζονται για το μεγάλο ντέρμπι της Τετάρτης, με τον Πάμισο στη Μεσσήνη.