ΕΠΣ Ηπείρου: Το σήκωσε η Πίνδος!

Σε τελικό θρίλερ, η Πίνδος Κόνιτσας κατέκτησε στα πέναλτι το Κύπελλο Ηπείρου, επικρατώντας 6-5 της Ανατολής, 19 χρόνια μετά το τελευταίο της τρόπαιο.

Το παιχνίδι διεξήχθη στους «Ζωσιμάδες» παρουσία πολλών φίλων του τοπικού ποδοσφαίρου, οι οποίοι παρακολούθησαν έναν τελικό με συγκλονιστική εξέλιξη.

Ο αγώνας στο πρώτο μέρος δεν είχε πολλές φάσεις και έληξε χωρίς σκορ, αλλά στη συνέχεια απέκτησε ρυθμό και ενδιαφέρον. Η Πίνδος άνοιξε το σκορ στο 52’ με τον Πατσιούρα, και διπλασίασε τα τέρματα της με τον Ανδρέου στο 63’. Όλα έδειχναν πως η ομάδα της Κόνιτσας θα έπαιρνε την κούπα, για πρώτη φορά μετά το 1995. Όμως η Ανατολή είχε άλλη άποψη. Αρχικά μείωσε στο 81 με τον Μώκο σε 2-1, και ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα με πέναλτι του Μπούρμπου σε ανατροπή του Ναυρόζογλου από τον Σπανό.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου δεν υπήρξε αλλαγή στο σκορ και τελικά το τρόπαιο κρίθηκε στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι. Εκεί η Πίνδος αποδείχτηκε πιο ψύχραιμη και έφτασε την κατάκτηση του Κυπέλλου.