ΕΠΣ Κιλκίς: Πρώτη κούπα στον Μ. Αλέξανδρο Βαφειοχωρίου

Ιστορία έγραψε ο Μέγας Αλέξανδρος Βαφειοχωρίου καθώς κέρδισε στα πέναλτι 4-3 (κ.α. 2-2) την Α.Ε. Πολυκάστρου στον τελικό Κυπέλλου Κιλκίς, κατακτώντας το τρόπαιο για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Παρά την καταρρακτώδη βροχή και τον βαρύ αγωνιστικό χώρο έγινε ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Στο 18’ ο Στάθης Στεφανίδης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ΑΕΠ, με το τυπικά γηπεδούχο Βαφειοχώρι να ισοφαρίζει έξι λεπτά αργότερα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δημήτρη Ευθυμιάδη.
Το Πολύκαστρο λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο, και συγκεκριμένα στο 43’ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με πολύ ωραίο τέρμα του Στεφανίδη. Δυνατά μπήκαν οι δύο ομάδες στην επανάληψη, και στο 57’ τα πράγματα ξέφυγαν. Ο Αουρέλ Κόλα πέταξε την μπάλα στο πρόσωπο του Καλόνικου και ακολούθησε σύρραξη. Αποτέλεσμα αυτής ήταν να αποβληθούν με απευθείας κόκκινη κάρτα ο παίκτης του Βαφειοχωρίου και ο τερματοφύλακας του Πολυκάστρου Δημήτρης Θεοδωρίδης. Το Πολύκαστρο δεν έκανε αλλαγή και συνέχισε ως τερματοφύλακας ο κεντρικός επιθετικός Πασχάλης Παπάκης.

Το Βαφειοχώρι ανέβασε την απόδοσή του και έφτασε στην ισοφάριση στο 77' με κοντινή κεφαλιά του Κυπαρίσση. Το 2-2 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και οδηγηθήκαμε στην παράταση. Στο 103' ο παίκτης-προπονητής του Πολυκάστρου Γιώργος Γεωργιάδης πήρε και αυτός την άγουσα για τα αποδυτήρια με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης είχαν από μια καλή στιγμή οι δύο ομάδες με τον Καλόνικο για το Πολύκαστρο στο 115' και τον Ρωμανίδη για το Βαφειοχώρι στο 118'.

Στα πέναλτι μοιραίοι για την ΑΕΠ στάθηκαν οι Φερεσίδης (απέκρουσε ο Ζάικος) και Στεφανίδης (πάνω από τα δοκάρια). Για το Βαφειοχώρι έχασε πέναλτι ο Κέλτσος (οριζόντιο δοκάρι), αλλά ο Ρωμανίδης ευστόχησε στο τελευταίο.

Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΒΑΦΕΙΟΧΩΡΙΟΥ: Ζάικος, Θ. Παπαδόπουλος, Ευθυμιάδης, Ηλιάδης, Χ. Παπαδόπουλος, Φ. Κόλα (64' Τ. Παπαδόπουλος), Κυπαρίσσης (96' Ζώρας), Αλεξανδρίδης, Ρωμανίδης, Α. Κόλα, Σ. Παπαδόπουλος (46' Κέλτσος)

Α.Ε. ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟΥ: Θεοδωρίδης, Καλόνικος, Ευθυμιάδης (46' Μουρατίδης), Παπάκης, Φερεσίδης, Γεωργιάδης, Αρκούδας (91΄Π. Παπαδόπουλος), Στεφανίδης, Ντουντούκης, Ζεϊμπεκέρης

ΚΙΛΚΙΣ: Ηλίας Ζλατούδης

Elite Neon Cup 2024: Τα ταλέντα του… αύριο παίζουν μπάλα στα Σπάτα! – Πού θα δείτε το τουρνουά
Σπανάκη: Το κλειδί της επιτυχίας ήταν η σοβαρότητα και η σταθερότητα
Κολύμβηση: Πανελλήνιο ρεκόρ η Βασιλάκη
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Στο πλευρό της ο κόσμος | Φίλοι της «Ένωσης» υποδέχθηκαν την ομάδα στο αεροδρόμιο