Κριός-Απόλλων 5-4

Σε ένα ματς γεμάτο ένταση, με εννιά γκολ και μία αποβολή, ο Κριός επικράτησε με 5-4 του Απόλλωνα Άνω Λιοσίων.

Το θέαμα δεν έλειψε από το γήπεδο της παραλίας Ασπροπύργου με τις δύο ομάδες από τα πρώτα λεπτά να το προσφέρουν… απλόχερα. Μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη των γηπεδούχων ο Τελίδης, που πέτυχε τα τέσσερα από τα πέντε γκολ της ομάδας του, ενώ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στην πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Β’ ΕΠΣΔΑ μετά από 19 αγωνιστικές.

Ο Απόλλων στο 19’ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με τον Τσοχαντάρη, ωστόσο ο Τελίδης με δύο προσωπικά τα έρματα στο 27’ και το 43’ έδωσε το προβάδισμα στον Κριό, στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Με το ξεκίνημα όμως της επανάληψης, ο Απόλλωνας αντέδρασε και με γκολ των Κοκόλη και Λυκούδη στο 51’ και το 59’ αντίστοιχα πήρε εκ νέου το προβάδισμα.

Ο Τελίδης ανέλαβε δράση στο 71’ για να σημειώσει το 3-3 ωστόσο ο Λυκούδης είχε την απάντηση στο 74’ κάνοντας το 4-3 για τους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και έφτασαν σε νέα ισοφάριση με τον Βάντζιο στο 87’ ενώ στο 89’ έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σίνου με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Τελικά ο Τελίδης, που ήδη ήταν ο πρωταγωνιστής με τα τρία του τέρματα, εξελίχθηκε σε «μορφή» για τους γηπεδούχους, σημειώνοντας το 5-4 στο 92’ και χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη.

Χωρίς λάθη η διαιτησία του κ. Στρατή και των βοηθών του, Φωτιάδη και Φαρμάκη.

ΚΡΙΟΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ: Σπηλιόπουλος, Μυλόπουλος (70’ Στρατής), Καλοειδάς (57’ Φωτιάδης), Κεχαγιάς, Σίνος, Μασμανίδης, Βαλμάς (63’ Παπαδόπουλος), Τελίδης, Ηλίας, Κωνσταντίνου, Βάντζος

ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ: Μικουτεσβίλι, Μπίμπας, Φιτόπουλος (46’ Λυκούδης), Μπλανής (86’ Ζήραφ), Φιλιππίδης, Καλογεράκης (37’ Ατσάλης), Τσάκωνας, Κοκόλης, Ανδρεάδης, Ντάρι, Τσοχαντάρης

Παναθηναϊκός Aktor: Σλούκας σημαίνει… Final-4
Παναθηναϊκός Aktor: Τα 11 +1 Final-4 του “τριφυλλιού”
Στο Βερολίνο θα είναι ωραία με το 7ο παρέα -Οι "πράσινοι" επέστρεψαν στο Final-4