Ιωνία 2000-Αγιος Νικόλαος 0-1

Φινάλε-θρίλερ είχε το ντέρμπι ανόδου της Ιωνίας με τον Άγιο Νικόλαο στα Χανιά, καθώς οι πρωταθλητές Λασιθίου κέρδισαν πέναλτι στο 95’ και «έκλεψαν» τη νίκη με 1-0!

Το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, καθώς τόσο η Ιωνία όσο και ο ΑΟΑΝ πρόσεχαν τα νώτα τους. Ο κακός ρυθμός και το κακό θέαμα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, μέχρι το πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Εκεί ο διαιτητής Φουκάκης καταλόγισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Καβακόπουλου στον Καρνιάτη και απέβαλε με δεύτερη κίτρινη τον παίκτη της Ιωνίας. Οι διαμαρτυρίες των γηπεδούχων ήταν έντονες, αλλά ο Γρηγόρης Κοκολάκης ευστόχησε από την άσπρη βούλα, κάνοντας το 0-1 για τον Άγιο Νικόλαο.

Εν μέσω των διαμαρτυριών ο Μπάτζιο των Χανιωτών δέχτηκε κόκκινη κάρτα, ενώ αυτό το αποτέλεσμα αλλάζει εντελώς την κατάσταση στη μάχη της ανόδου.

Ιωνία 2000: Μαργαρωνης, Βολάνης, Τσαγκαράκης, Χαλκιαδάκης, Τόλιας (78’ Καβρουλάκης), Γιαννολάρης (65’ Μπαδιεριτάκης/ 81’ Μεσαρτζόπουλος), Μπάτζιο, Ντογκρασβίλι, Δασκαλάκης, Μπαντουράκης, Καβακόπουλος

A.O.A.N.: Μπέρκοβιτς, Κοκολάκης Κ., Κοκολάκης Γρ., Χαντιζάη (70’ Χαβάκης), Δέλιος, Δήμας, Σταυρακάκης (87’ Μαυράκης), Μουντάκης, Καουκάκης, Τσάγκας, Καρνιάτης

ΠΗΓΗ: grandsport.gr

Ολυμπιακός: Έστειλε εξώδικο στην ΕΠΟ και ζητά πειθαρχική δίωξη για Αλμέιδα