Το ματς της… χρονιάς στην Κεφαλονιά!

Παιχνίδι επιπέδου… Champions League έγινε στην Κεφαλονιά. Πέντε γκολ, τρεις αποβολές, χαμένο πέναλτι, διακοπή του αγώνα και διαμόρφωση του σκορ στο… πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων περιελάμβανε το… χορταστικό μενού!

Πρωταθλητές Κεφαλονιάς στέφθηκαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους τα Διλινάτα επικρατώντας του ΑΟΚΙ με 3-2 σε ένα απίστευτο ματς. Ο τελικός μεταξύ ΑΟΔ και ΑΟΚΙ αποτέλεσε  την καλύτερη διαφήμιση  για το κεφαλλονίτικο ποδόσφαιρο καθώς είχε τρία γκολ στις καθυστερήσεις, πέναλτι, ακυρωθέν γκολ, τρεις αποβολές ενώ έπεσαν και μερικές… ψιλές.

Στο αγωνιστικό μέρος η ομάδα του ΑΟΚΙ κέρδισε πέναλτι στο 42΄ όμως ο Αλιάι απέκρουσε την εκτέλεση του Μπαζάρογλου. Στο επόμενο λεπτό κέρδισε πέναλτι ο ΑΟΔ με τον αρχηγό Χρήστο Τζωρτζάτο να μην αστοχεί, «γράφοντας» το 1-0.

Στο 70΄ το ΑΟΚΙ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Φωκά, όμως παρόλα αυτά στο 81΄ ο Βουκελάτος έκανε το 1-1, με την ισοπαλία να είναι αρκετή για την ομάδα του για να κατακτήσει τον τίτλο.

Στο επόμενο λεπτό ο ΑΟΔ σκοράρει όμως το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ με… αποτέλεσμα να διακοπεί ο αγώνας από τον Λουκέρη λόγω των έντονων διαμαρτυριών παικτών και οπαδών των πρωταθλητών. Μέσα στον… γενικό χαμό αποβάλλεται ο Κανάκης του ΑΟΚΙ και ο Κώστας Τζωρτζάτος από τον ΑΟΔ.

Φτάνουμε στο 92’ όπου ο Αναλυτής δίνει εκ νέου το προβάδισμα  στον ΑΟΔ με 2-1 με πλασέ, όμως στο επόμενο λεπτό ο Βουκελάτος κάνει το 2-2. Εκεί που όλα έδειχναν ότι το ματς έφτασε στην λήξη του ο νεαρός γκολκίπερ των Διλινάτων Αλιάι «έγραψε» το 3-2, στο 95’, στέλνοντας τους αντίπαλους… αδιάβαστους!

ΔΙΛΙΝΑΤΑ: Αλιάι, Λάσκαρης (81’ Τσάκος), Αναλυτής, Μύρτο, Τζωρτζάτος Κ., Σεμπάστιαν (59’ Μηλιώνης), Βαγγελάτος, Τζωρτζάτος Δ., Αναλυτής Γ., Τζωρτζάτος Χρ., Σκριβάνος (77’ Μανώλης).

ΑΟΚΙ: Μαρκαντωνάτος, Τζάκης (59’ Πολλάτος Δ.), Κλειτογιάννης, Λαμπρόπουλος, Μεσοροπιάν Θ., Φωκάς, Πολλάτος Α. (80’ Μπελτσώνιας), Κανάκης, Μπαζάρογλου (55’ Κόμητας), Χαλιώτης, Βουκελάτος.

Γλιτώνει τη χρεοκοπία ο Μπόρις Μπέκερ
Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1