Κυπελλούχος Ηρακλείου ο Πατούχας!

Σε έναν συγκλονιστικό τελικό στο Παγκρήτιο, ο Πατούχας επικράτησε 4-2 στα πέναλτι της Χερσονήσου (2-2 κ.α., παρ.) και κατέκτησε το Κύπελο Ηρακλείου.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με το 0-0 να διατηρείται, ενώ στη συνέχεια ο τελικός πήρε φωτιά. Η Χερσόνησος στο 54’ άνοιξε το σκορ  όταν ο Βλάχος βρήκε τον Γουργιώτη και αυτός με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 60’ ο διαιτητής Φουκάκης, που εκνεύρισε τους πάντες με τα σφυρίγματά του, ακύρωσε γκολ του Πατούχα και του Αγγελου Καστελλιανάκη ως οφσάιντ. Στο 65’ όμως έγινε το 1-1, με πλασέ του Μιαούλη. Στο 88’ ο Φουκάκης απέβαλε με δεύτερη κίτρινη τον Μιαούλη για ένα μαρκάρισμα στη μεσαία γραμμή, προκαλώντας νέο γύρο έντασης.

Το αριθμητικό πλεονέκτημα εκμεταλλεύτηκε η Χερσόνησος, που στο 90’ έκανε το 2-1 με κεφαλιά του Γουργιώτη. Όμως ο Πατούχας δεν το έβαλε κάτω και στην τελευταία φάση του αγώνα ισοφάρισε σε 2-2 με τον Μπελιμπασάκη, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο τέλος του αγώνα ο διαιτητής Φουκάκης απέβαλλε από τον πάγκο της Χερσονήσου τον προπονητή της ομάδας Βασίλη Καραϊσκο επειδή άναψε τσιγάρο.

Στο 99’ έμεινε και η Χερσόνησος με δέκα παίκτες, καθώς είδε δεύτερη κίτρινη ο Γ. Αριστεινίδης. Το σκορ δεν άλλαξε στα 30 λεπτά του έξτρα χρόνου, με τον τελικό να οδηγείται στη διαδικασία των πέναλτι.Εκεί ο Πατούχας αποδείχτηκε πιο ψύχραιμος και εύστοχος, καθώς βρήκε τέσσερις φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα του Μουντράκη σε αντίθεση με την Χερσόνησο που ευστόχησε σε δύο πέναλτι για να έρθει το τελικό 2-4. Ο Πατούχας κατέκτησε το Κύπελλο Ηρακλείου το 2012!

ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ: Μουντράκης, Αριστεινίδης Γ., Μασέλης, Κουτσάκης, Χαλκιαδάκης, Αριστεινίδης Π., Παπουτσάκης (77’ Καρδάσης), Μηλάκης (91’ Τσάλος), Γουργιώτης, Βλάχος, Καπετανάκης.

ΠΑΤΟΥΧΑΣ: Χωματάς, Μπιτσακάκης Μιχ., Ζαφείρης (107’ Σούρσος) , Μπελιμπασάκης, Κουνενάκης, Νικολάρας (64’ Καραντινάκης) , Κάτελας, Μιαούλης, Καστελλιανάκης Αγγ., Λουλάκης (62’ Μπιτσακάκης Μ.), Καστελλιανάκης Γ.