Ο Σαρωνικός σταμάτησε τον Πέλοπα

Στάση… Σαρωνικός για την ομάδα του Πέλοπα, η οποία ηττήθηκε για πρώτη φορά μετά το εντυπωσιακό αήττητο σερί της για δεκαοκτώ ματς πρωταθλήματος.

Ο μέχρι πρότινος πρωτοπόρος της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Κορινθίας ηττήθηκε με 1-0 από τον Σαρωνικό, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, αποτέλεσμα, το οποίο είχε ως απόρροια να πέσει από την κορυφή της βαθμολογίας, όπου πλέον φιγουράρει μόνη της η ομάδα του ΠΑΣ Κλένιας.

Ο Σαρωνικός επικράτησε της ομάδας του Κιάτου χάρη σ’ ένα τέρμα του Μ. Γ. Αμπαδιωτάκη, ο οποίος στο 32’ έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ροθώνη.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης συγκαταλέγεται, αναμφίβολα, το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με 9 παίκτες ελέω των αποβολών του Δ. Βελέντζα και Μητσόπουλου στο 65’.

Στο τελευταίο 25λεπτο μάλιστα, ο Αλογογιάννης αναγκάστηκε να περάσει σε θέση τερματοφύλακα – μετά την αποβολή Μητσόπουλου – κρατώντας, πάντως, την εστία του ανέπαφη…

Ο Πέλοπας, αν και με δύο παίκτες λιγότερους στο γήπεδο, «άγγιξε» το γκολ τόσο στο 82’ με τον Μπούκη, όσο και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων σε προσπάθεια του Παπαβασιλείου, με τον τερματοφύλακα του Σαρωνικού, Μ. Κ. Αμπαδιωτάκη ωστόσο, να επεμβαίνει και στις δύο περιπτώσεις.

ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ:  Αμπαδιωτάκης Μ.Κ., Ροθώνης, Χρυσίνης (84’ Αναργύρου), Αυγέρης, Κακαβελάκης, Γεώργας (92’ Μπρίτσας), Σοπότι, Μπεκιάι, Ζιμπόλας (89’ Σακούλης), Μπόρσης, Αμπαδιωτάκης Μ.Γ.

ΠΕΛΟΠΑΣ:  Μητσόπουλος, Βράκας, Μιχαλόπουλος (68’ Αλογογιάννης), Βελέντζας Κ., Βελέντζας Δ., Συρίγος, Πετρόπουλος, Παπαβασιλείου, Ντεβό, Αναγνωστόπουλος (57’ Μπούκης Μ.Κ.), Γκίμπσον (51’ λ.τρ. Αλιμάνι)

Αντσελότι:« Αύριο ο Κουρτουά, με Μπάγερν θα παίξει ο Λούνιν»
Europa Conference League: O Ελ Κααμπί MVP των πρώτων ημιτελικών
EURO 2024: Η UEFA άναψε το πράσινο φως για 26 παίκτες
Μεταγραφές, Ντόρτμουντ: Τέλος ο Ρόις - Αποχωρεί στο τέλος της σεζόν