Α.Ε. Ζεφυρίου-Ευκλείδης 3-2

Σε έναν αγώνα πραγματική διαφήμιση του ποδοσφαίρου, το Ζεφύρι επικράτησε εντός έδρας με 3-2 του Ευκλείδη χάρη σε γκολ του Χατζηγιάννη στις καθυστερήσεις.

Το ματς ακόμα και αν διεξαγόταν στο πλαίσιο του τοπικού πρωταθλήματος της Α’ Δυτικής Αττικής αποτέλεσε την εμφατικότερη απόδειξη γιατί το ποδόσφαιρο θεωρείται ο «βασιλιάς των σπορ» αφού δοκάρια, άστοχα και εύστοχα πέναλτι, ανατροπές και κόκκινες ήταν τα συνοδευτικά ενός μενού με κύριο πιάτο πέντε γκολ!
Ο Κατσίκης μόλις στο πρώτο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους προϊδεάζοντας τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο του Ζεφυρίου για το τι θα επακολουθούσε.

Το Ζεφύρι έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει πριν την συμπλήρωση του μισάωρου όταν ο Καμπουράνης δεν εκμεταλλεύτηκε την εσχάτη των ποινών. Ο Ευκλείδης μάλιστα θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματά του αλλά το σουτ του Λέζι στο 40’ σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν με μόνο σκοπό την ανατροπή και τα κατάφεραν σε διάστημα μόλις πέντε λεπτών. Στο 60’ ο Καμπουράνης δεν λάθεψε και πάλι από τα έντεκα βήματα  για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του πέντε λεπτά αργότερα ο Ζωγράφος.

Στο 70’ ο Οικονόμου ανάγκασε το Ζεφύρι να αγωνιστεί με αριθμητικό μειονέκτημα και αν ο Φουρνάρης απείλησε στο 78’ στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι, δύο λεπτά αργότερα, ο Κατσίκης και πάλι έκανε… πράξη την απειλή ισοφαρίζοντας για τους φιλοξενούμενους.

Ο Χατζηγιάννης ωστόσο που είχε περάσει στο ημίχρονο σαν αλλαγή δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων!

A.E. ΖΕΦΥΡΙΟΥ: Ρήγας, Μακόπουλος, Καμπούρης, Καλαμιώτης(46’ Χατζηγιάννης), Θανάσης, Οικονόμου, Ζωγράφος, Πατίλης, Καμπουράνης, Ντάβιλι, Κουτσούμπας

ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ: Ανδρέου, Δήμογλης, Παλεολόγου, Λιόσης(45’ Καραμπ’ετσης), Βοϊδήλας, Νότα, Χριστοφίδης(60’ Φουρνάρης), Μουράτης, Κατσίκης, Λέζι, Μαρκόπουλος(80’ Μπεναρδής)

Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη