Επιστρέφοντας στα ποσοστά της

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ, οι Ισπανοί στην προ τριών ημερών νίκη τους στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού σούταραν πολύ άσχημα από τα 6,75, μόλις με 6/33. Ποντάρισμα στο να βρουν ξανά την ευστοχία τους από το τρίποντο.

Ο Ολυμπιακός καλείται να αντιδράσει στη δεύτερη διαδοχική αναμέτρηση με ισπανική ομάδα στο ΣΕΦ, μετά την εύκολη ήττα με 96-85 από τη Βαλένθια την Τετάρτη. Το επίπεδο δυσκολίας ανεβαίνει απόψε, με αντίπαλο τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επικράτησε μετά από δύο παρατάσεις του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ την Τρίτη, με 97-93. Για τον Ολυμπιακό δεν είναι καλός οιωνός το ότι η Ρεάλ στο ΟΑΚΑ ήταν πολύ άστοχη στα σουτ τριών πόντων, είχε μόλις 6/33, μια τέτοια ομάδα με πολύ καλούς σουτέρ δύσκολα μένει τόσο χαμηλά σε δεύτερο διαδοχικό ματς. Ο Ολυμπιακός επέτρεψε προχτές στη Βαλένθια να σουτάρει με 47,5 από το τρίποντο (10/21), χωλαίνοντας στην περιφερειακή άμυνα, πιστεύουμε πως και η Ρεάλ απόψε θα… βρει το χέρι της από τα 6,75. Ένα εφικτό νούμερο είναι να ξεπεράσει τα 10,5 τρίποντα, το Over πληρώνει 1,85 στον ΟΠΑΠ.

Στο ζευγάρι Βιλερμπάν-Κίμκι μάλλον υπάρχει… λάθος στο σετ τιμών και εξηγούμαστε. Η γαλλική ομάδα είναι άκρως μαχητική, προέρχεται από μεγάλη νίκη με 84-81 επί της Μακάμπι, λίγο νωρίτερα είχε κερδίσει τον Παναθηναϊκό ενώ ήταν μπροστά για 38 λεπτά στη Μαδρίτη επί της Ρεάλ, πριν υποκύψει εντέλει με 84-80. Και από την άλλη πλευρά η πανάκριβη Κίμκι με τα μεγάλα συμβόλαια, πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο, είναι στην τελευταία θέση με ρεκόρ 2-12 και δεν δείχνει ικανή να βγει από την κρίση. Ηττήθηκε εύκολα από την Μπαρτσελόνα με 87-74 και το να προσφέρεται σε τιμές φαβορί δεν είναι αποδεκτό. Η Βιλερμπάν έχει μπροστά της μεγάλη ευκαιρία για την 5η φετινή της νίκη, η οποία τιμάται στο 1,95 στον ΟΠΑΠ.

ΠΡΟΤΑΣΗ

(21:00): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΡΕΑΛ: Over 10,5 τρίποντα Ρεάλ (1,85)
(21:45): ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ – ΚΙΜΚΙ: 1 (1,95)

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι