Οργή και αντίδραση

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μετά το διαιτητικό… «χειρουργείο» στο ματς με την Ρεάλ Μαδρίτης, αναζητεί την αντίδραση κόντρα στην Αλμπα Βερολίνου. Προβάδισμα για τη Ζαλγκίρις, κόντρα στην ντεφορμέ και «λαβωμένη» Φενέρμπαχτσε.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας στα δύο τελευταία παιχνίδια βλέπει το καλάθι σαν… βαρέλι από τα 6,75. Στη νίκη επί του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ σούταρε με 65% στα τρίποντα (13/20) ενώ αμέσως μετά στην άνετη νίκη επί της Μπασκόνια το πήγε ακόμα παραπέρα, έχοντας 18/26 τρίποντα, ποσοστό σχεδόν στο 70%. Με τέτοια ποσοστά από τη γραμμή του τριπόντου η Ζαλγκίρις ήταν λογικό να σημειώσει 81 πόντους με τον Παναθηναϊκό και 93 με τη Μπασκόνια, μπορεί να ελπίζει απόψε σε ανάλογη παραγωγικότητα, κόντρα στην προβληματική Φενέρμπαχτσε, η οποία προέρχεται από την ήττα με 79-71 από την Αρμάνι Μιλάνο. Το Over 80,5 πόντων της Ζαλγκίρις πληρώνει 2,05 στον ΟΠΑΠ.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έχει κάθε λόγο να αισθάνεται οργή και… αγανάκτηση, για τα διαιτητικά σφάλματα που έφεραν και την ήττα του από τη Ρεάλ Μαδρίτης, στη δεύτερη παράταση με 97-93. Οι Πράσινοι έδειξαν σαφώς βελτιωμένο πρόσωπο σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στη Ζαλγκίρις, επέστρεψαν από μειονέκτημα 13 πόντων και διεκδίκησαν στα ίσια τη νίκη, όμως κάποια κρίσιμα λανθασμένα σφυρίγματα των διαιτητών δεν το επέτρεψαν. Σε κάθε περίπτωση η ομάδα του Γιώργου Βόβορα πρέπει να βγάλει την οργή αυτή σε θετική αντίδραση μέσα στο παρκέ, κόντρα στην επικίνδυνη Αλμπα Βερολίνου, η οποία μετρά πέντε νίκες στην τελευταία επτάδα αγώνων της, πιο πρόσφατη το 90-84 επί του Ερυθρού Αστέρα στην παράταση. Προβάδισμα νίκης για τον Παναθηναϊκό, σε τιμή 1,40 στον ΟΠΑΠ.

ΠΡΟΤΑΣΗ

(20:00): ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ – ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Over 80,5 π. Ζαλγκίρις (2,05)
(21:00): ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ – ΑΛΜΠΑ: 1 (1,40)

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ