Με Μπούκερ και Σέρχιο

Καλές επιλογές και στη στήλη της Παρασκευής στην Ευρωλίγκα, μετά το 2/2 της Πέμπτης στους πόντους των Σενγκέλια και Μπομπουά. Οι απουσίες στη φροντ-λάιν της Κίμκι φέρουν τον Ντέβιν Μπούκερ σε πρωταγωνιστικό ρόλο, στην Αρμάνι Μιλάνο ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ θα τραβήξει και πάλι το σκοράρισμα.

Η Κίμκι του ρεκόρ 11-14 υποδέχεται τη Βιλερμπάν του 9-16 και είναι το φαβορί για τη νίκη. Η ρωσική ομάδα επιχειρεί σπριντ για να προλάβει τα πλέι-οφ της Ευρωλίγκας, μετρά δύο διαδοχικές νίκες, 78-72 τον Ερυθρό Αστέρα και 78-69 την Αρμάνι στο Μιλάνο, αποφασίζοντας μετά από… καιρό να παίξει άμυνα. Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις θα βασιστεί εκ νέου στον Ντέβιν Μπούκερ, ο Αμερικανός φόργουορντ-σέντερ παίρνει αυξημένο χρόνο συμμετοχής στα τελευταία παιχνίδια, λόγω των απουσιών των τραυματιών Αντονι Γκιλ και Τζέρεμι Εβανς. Κόντρα στον Αστέρα σημείωσε 13 πόντους με 4/9 σουτ σε 31 λεπτά, στο Μιλάνο πέτυχε 12 πόντους, παίζοντας σχεδόν 35 λεπτά. Το Over πόντων είναι στο 10,5 και μπορεί να ξεπεραστεί, σε τιμή 1,75 στον ΟΠΑΠ.

Στο Κάουνας η φορμαρισμένη Ζαλγκίρις του ρεκόρ 10-15 και των 7 νικών στα 10 τελευταία ματς, υποδέχεται την παραπαίουσα Αρμάνι του ρεκόρ 11-14 και των μόλις δύο νικών στα 10 πιο πρόσφατα ματς. Οι Λιθουανοί είναι το φαβορί κόντρα στο Μιλάνο, το οποίο έχει στερέψει από λύσεις επιθετικά και ειδικά στην περιφέρεια τα περιμένει σχεδόν όλα από τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ. Ο Ισπανός σούπερ σταρ προσπαθεί να βγει μπροστά για να καλύψει τις αδυναμίες της ομάδας του που μετρά τρεις διαδοχικές ήττες και μία νίκη στο όριο επί της Μπάγερν, σκόραρε 13 πόντους με 3/6 σουτ κόντρα στην Αλμπα, 14 με 5/12 προσπάθειες απέναντι στη Μπαρτσελόνα και 18 με 6/14 σουτ με αντίπαλο την Κίμκι. Μπορεί να ξεπεράσει το όριο των 12,5 πόντων, σε τιμή 1,75 στον ΟΠΑΠ.