Champions League: Τζόγος στο ημίχρονο

Ατλέτικο Μαδρίτης και Γιουβέντους συνθέτουν ένα αμφίρροπο ζευγάρι, ομάδες που δείχνουν ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα διαχρονικά, η ισοπαλία ημιχρόνου είναι σε τιμή διπλασιασμού. Καθαρό φαβορί η Μάντσεστερ Σίτι με τη Σάλκε, μπορεί να καθαρίσει το ματς από το ημίχρονο.

Με την κλήρωση της φάσης των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, μόλις «βγήκε» το ζευγάρι της Ατλέτικο Μαδρίτης με την Γιουβέντους, η σκέψη των περισσοτέρων ήταν πως αυτό θα είναι το πιο «μπλοκαρισμένο» τακτικά της διοργάνωσης. Για την Ατλέτικο του Ντιέγκο Σιμεόνε είναι γνωστή η αμυντική προσήλωση και πρώτη της επιδίωξη είναι το μηδέν στα μετόπισθεν. Αλλά και η Γιουβέντους «χτίζει» τις τύχες της στη διοργάνωση στηριζόμενη στην καλή ανασταλτική λειτουργία. Δεν περιμένουμε ρίσκα από τις δύο ομάδες και η ισοπαλία στο ημίχρονο πληρώνει 2,00 στον ΟΠΑΠ. Εντυπωσιακό επίσης ότι όλα τα ημίχρονα στους 6 αγώνες της φάσης των «16» που έχουν διεξαχθεί ως τώρα, έληξαν 0-0.

Στο άλλο ζευγάρι της φάσης των «16» η Μάντσεστερ Σίτι είναι το ξεκάθαρο φαβορί κόντρα στη Σάλκε. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα θα είναι μεγάλη έκπληξη να αντιμετωπίσει πρόβλημα από τη Σάλκε για την πρόκριση, μια Σάλκε που παραπαίει στη φετινή σεζόν στην Μπουντεσλίγκα και μετά από 22 αγωνιστικές βρίσκεται στη 14η θέση. Η Μάντσεστερ Σίτι στις τρεις τελευταίες νίκες της στο πρωτάθλημα πέτυχε 11 γκολ, επικρατώντας από το ημίχρονο κόντρα σε Αρσεναλ (3-1), Εβερτον (2-0) και Τσέλσι (6-0). Μπορεί να το επαναλάβει και η νίκη ημιχρόνου της Σίτι τιμάται στο 1,62 στον ΟΠΑΠ.