Φαβορί χωρίς 6 βασικούς!

Ο Απόλλωνας παίζει το τελευταίο του χαρτί κόντρα στον Λεβαδειακό αλλά οι απουσίες του είναι αρκετές και σημαντικές

Ντέρμπι ουραγών στη Ριζούπολη με τον Απόλλωνα να υποδέχεται τον Λεβαδειακό, σε ένα ματς όπου οι γηπεδούχοι παίζουν το τελευταίο τους χαρτί για να διατηρήσουν «ζωντανές» της ελπίδες παραμονής. Η αλήθεια είναι ότι βρίσκουν τους φιλοξενούμενους σε μια περίοδο που δεν είναι στα καλύτερα τους, ωστόσο εδώ μπαίνει ένα μεγάλο «αλλά». Συγκεκριμένα, ο Απόλλωνας θα αγωνιστεί με αρκετές και σημαντικές απουσίες βασικών ποδοσφαιριστών. Στην άμυνα δεν θα υπάρχουν οι τιμωρημένοι Στάθης και Κοντοές, στο κέντρο ο Κονέ είναι εκτός λόγω τραυματισμού κι ο Σικαμπάλα... αγνοείται! Επίσης, στερείται στην επίθεση τον Ελ Χέλβε, ο οποίος παίζει με την Εθνική Λιβάνου, ενώ παρελθόν αποτελεί κι ο Τριάδης που μετακόμισε στην Ινδία!

Πως, λοιπόν, δικαιολογείται το γεγονός ότι εμφανίζεται ως φαβορί; Περίπου την ίδια ώρα ο ΠΑΟΚ υποδέχεται στην Τούμπα τον Πανιώνιο, ο οποίος δύσκολα θα μπει στη διαδικασία να παίξει... ανοικτά. Στους παίκτες του Λουτσέσκου «αρέσει» να παίρνουν νίκες που βρίσκονται μέσα στο όριο των 2-3 γκολ, η οποία δείχνει μια καλή επιλογή. Στο τρίτο σημερινό ματς κι εκείνο που ανοίγει την αυλαία της 17ης αγωνιστικής, ο ΠΑΣ Γιάννινα υποδέχεται τον Ολυμπιακό! Οι γηπεδούχοι προσπαθούν να μαζέψουν τα... κομμάτια τους μετά την εντός έδρας ήττα από την ΑΕΚ και θα παίξουν «κλειστά». Μοιάζει αρκετά πιθανό να αντέξουν για τουλάχιστον ένα ημίχρονο.

*Ποντάρουμε την τριάδα μας σε σύστημα 2-3