Για την πρωτιά η Ολλανδία!

Οι «Οράνιε» επικράτησαν της Γαλλίας και χρειάζονται μόλις ένα βαθμό στο ματς με τη Γερμανία για να τερματίσουν στην πρώτη θέση – Νίκη... ηρεμίας θέλουν οι γηπεδούχοι

Η Ολλανδία συνέχισε την εντυπωσιακή της πορεία στο Nations League, καθώς επικράτησε με 2-0 της Παγκόσμιας Πρωταθλήτριας, Γαλλίας και πλέον της αρκεί ένας βαθμός στο τελευταίο ματς με τη Γερμανία για να τερματίσει πρώτη στον όμιλο της. Μετά το αποτέλεσμα των «Οράνιε», το ματς δεν έχει κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έχουν υποβιβαστεί και μαθηματικά.

Αυτό, όμως, δεν σημαίνει ότι θα χαριστούν στους Ολλανδούς καθώς με την κριτική να είναι έντονη θέλουν μια νίκη που θα φέρει μια... ηρεμία. Οι Γερμανοί παίζουν πιο προσεκτικά απ' ότι τα προηγούμενα χρόνια, ενώ κι οι φιλοξενούμενοι δεν παίζουν φαντεζί και κοιτούν κυρίως το αποτέλεσμα. Δεν αναμένεται, λοιπόν, να ξεφύγει το σκορ, ενώ τα 6 από τα 9 τελευταία μεταξύ τους ματς κρίθηκε στα 2-3 γκολ.

Η Ανδόρα παλεύει τα ματς αλλά στερείται ποιότητας και εμπειρίας, με αποτέλεσμα να στηρίζεται στη μαχητικότητα των παικτών της. Αυτό ενδεχομένως να μην αρκεί και στα 90 λεπτά αλλά ένα ημίχρονο μπορούν να αντέξουν κόντρα στη Λετονία που θα παίξει με αρκετές αλλαγές. Αντίθετες πορείες για Βουλγαρία και Σλοβενία... Οι γηπεδούχοι θέλουν νίκη και... στραβοπάτημα της Νορβηγίας στην Κύπρο για να πάρουν την πρώτη θέση στον όμιλο τους. Ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν υποβιβαστεί.

Γερμανία-Ολλανδία 2-3 γκολ 1.95