Σε τοπ φόρμα η Βενέτσια

Πρώτος αγώνας της ημιτελικής φάσης των πλέι-οφ ανόδου της Serie B, σε φόρμα η Βενέτσια μπορεί να ποντάρει στη νίκη επί της Παλέρμο. Φαβορί η Γιέρβ στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Τρομσντάλεν, στη Β’ Νορβηγίας.

Εξ αναβολής ματς για τη Β’ Νορβηγίας, η προτελευταία της κατάταξης Τρομσντάλεν φιλοξενεί στο νορβηγικό βορρά τη Γιέρβ. Η φιλοξενούμενη με νίκη θα κάνει άλμα πέντε θέσεων και θα πιάσει στους 19 βαθμούς το γκρουπ των τριών ομάδων (Βίκινγκ, Σόγκνταλ, Μιοντάλεν) που ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση. Στο τελευταίο της παιχνίδι πάντως ηττήθηκε με 2-0 από τη Χαμ Καμ, μένοντας για πρώτη φορά μετά από πέντε ματς μακριά από το γκολ. Από την πλευρά της η Τρομσντάλεν εμφάνισε ξανά πολλά αμυντικά κενά στην ήττα με 4-2 από την Ουλενσάκερ. Εχει τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας με 21 γκολ στο παθητικό, η Γιέρβ είναι ποιοτικότερη ομάδα και έχει την πρώτη τύχη για το διπλό του 2,35 στον ΟΠΑΠ.

Η Βενέτσια μπήκε με… πάταγο στα πλέι-οφ ανόδου της Serie B, με εξαιρετική εμφάνιση νίκησε πεντακάθαρα 3-0 την Περούτζια και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση. Η οποία έχει διπλούς αγώνες και στον τελικό προκρίνεται η ομάδα που θα πετύχει τα περισσότερα γκολ στα 180 λεπτά, δεν προβλέπεται παράταση ενώ δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Αντίπαλος της Βενέτσια η Παλέρμο, οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν πρόσφατα στην κανονική περίοδο (27 Απριλίου), με τους γηπεδούχους να επικρατούν άνετα με 3-0. Η Βενέτσια εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την έδρα της στο δεύτερο γύρο, μετρά 10 νίκες από τα 12 τελευταία παιχνίδια στο «Πέντζο», δείχνει σε εξαιρετική κατάσταση και μπορεί να επαναλάβει την επιτυχία της επί της Παλέρμο. Στο 2,25 ο άσος στον ΟΠΑΠ.