Από ημίχρονο η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα θα προσπαθήσει να καθαρίσει από νωρίς το εκτός έδρας ματς στην ουραγό Μάλαγα. Προβάδισμα και για τη Λεβερκούζεν στη Γερμανία, στο παιχνίδι με την Γκλάντμπαχ.

Στην Bundesliga η Λεβερκούζεν έβγαλε αντίδραση στο πρόσφατο ντεφορμάρισμα και με εμφάνιση υπεροχής επικράτησε 2-1 της Βόλφσμπουργκ εκτός έδρας, μπαίνοντας πάλι στο κόλπο της πρώτης τετράδας και της εξόδου στο Champions League. Αντίπαλος απόψε η ντεφορμέ Γκλάντμπαχ, που τρέχει σερί 1-1-4 στην πιο πρόσφατη εξάδα αγώνων, στο τελευταίο της παρότι προηγήθηκε 2-0 της Βέρντερ δεν κατάφερε να κρατήσει τους τρεις βαθμούς, δέχτηκε την ισοφάριση σε 2-2. Η Λεβερκούζεν δεν έχει σημαντικές απουσίες, σε αντίθεση με την Γκλάντμπαχ, που θα στερηθεί εκ νέου τον ηγετικό επιθετικό Ράφαελ (7 γκολ). Ο άσος έχει το προβάδισμα και τον βρίσκουμε στο 1,60 στον ΟΠΑΠ.

Στην Primera Division η Μπαρτσελόνα έκανε το απόλυτο βήμα για να εξασφαλίσει τον τίτλο, επικράτησε 1-0 της Ατλέτικο στη μάχη κορυφής και επέκτεινε το προβάδισμα στους 8 βαθμούς, ελέγχει ξεκάθαρα την κατάσταση. Και το πρόγραμμα την ευνοεί στη συνέχεια, με πρώτο ματς το εκτός έδρας στην ουραγό Μάλαγα. Μια Μάλαγα που φαίνεται να τα έχει παρατήσει στη μάχη της παραμονής, δεν κερδίζει σε 12 ματς, με 10 ήττες σε αυτά, μόνο ένα θαύμα θα την κρατήσει στην κατηγορία. Η Μπαρτσελόνα παρότι την Τετάρτη παίζει με την Τσέλσι για το Τσάμπιονς Λιγκ, ο Ερνέστο Βαλβέρδε θα κάνει πολύ προσεκτικό ροτέισον και θα παρατάξει ανταγωνιστική ενδεκάδα, για να καθαρίσει όσο πιο γρήγορα γίνεται τη νίκη. Ποντάρισμα στη νίκη από το ημίχρονο, με το 2/2 (ημίχρονο-τελικό) να πληρώνει 1,65 στον ΟΠΑΠ.